KQZ konfirmon fitoren: Hamza me mbi 5,900 vota më shumë se Bahtiri në Mitrovicë

Aktuale

KQZ konfirmon fitoren: Hamza me mbi 5,900 vota më shumë se Bahtiri në Mitrovicë

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 12:55
Bedri Hamza

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve Lokale për Kryetarë të 37 Komunave, të cilat u mbajtën më 17 tetor 2021.

Në Mitrovicë u konfirmua fitorja e kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, në raundin e parë të zgjedhjeve. Ai mori 16 566 vota ose përkthyer në përqindje 53,69%.

Kryetari në largim, Agim Bahtiri, që ishte kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje, mori 10 654 vota, ose 34,53%.

Ndërsa kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Agolli, mori 3 636 ose 11,78%.

Në Mitrovicë, numri i votuesve të regjistruar ishte 78 546 qytetarë, këtë të drejtë e kanë shfrytëzuar 30 681 qytetarë. Numri i votuesve të cilët kanë votuar jashtë vendvotimit, si me kusht, VPNV dhe me postë është 1 031.

Pjesëmarrja në votime në Mitrovicë është 40,37%.

Pas shpalljes së rezultateve përfundimtare, në afat brenda 24 orësh, subjektet politike dhe kandidatët mund të paraqesin ankesat e tyre në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat