U lirua nga aktakuza, flet Haki Rugova tregon për të ardhmen e tij politike

Aktuale

U lirua nga aktakuza, flet Haki Rugova tregon për të ardhmen e tij politike

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 17:54
Haki Rugova

Aktgjykimi lirues i Gjykatës së Apelit ndaj Haki Rugovës nuk e ka befasuar të pandehurin.

Ish-kryetari i Komunës së Istogut, që u akuzua vitin e kaluar për korrupsion nga Prokuroria e Shtetit, ka thënë se gjatë gjithë procesit gjyqësor ka besuar se çështja do ta marrë këtë epilog.

Në një bisedë telefonike ai u shpreh se e ka pritur këtë aktgjykim, pasi ka besuar në pafajësinë e tij.

“Unë e kam kuptuar prej mediave aktgjykimin lirues timin nga aktakuza, sepse nuk e kam pranuar ende vendimin. E kam pritur këtë aktgjykim gjatë gjithë procesit, pasi kam besuar në pafajësinë time”, ka thënë Rugova.

Aktakuza e ngritur ndaj Rugovës në fundin e mandatit të tij si kryetar i Komunës së Istogut, sipas Rugovës ka qenë e motivuar politikisht. Por, ai thotë se ky proces gjyqësor nuk do të ndikojë në të ardhmen e tij politike.

” gjithë qëllimi i akuzave ndaj meje ka qenë aty [tek angazhimi im politik], por unë do të vazhdoj të jem i angazhuar si kryetar i Degës së LDK-së në Komunën e Istogut”, ka thënë Rugova.

Gjykata e Apelit e ka liruar nga aktakuza ish-kryetarin e Komunës së Istogut, Haki Rugova, i cili nga Gjykata Themelore në Pejë ishte dënuar me burgim efektiv në kohëzgjatje prej 1 viti, për konflikt interesi në nënshkrimin e tenderit për vëllanë e tij.

Sipas aktgjykimit rezulton Gjykata e Apelit ka gjetur se në veprimet e Rugovës nuk kishte dashje për kryerjen e veprës penale, pasi nënshkrimi i tij nuk mundësoi realizimin financiar për dhënien e tenderit.

Rugova akuzohej se duke vepruar si kryetar i Komunës së Istogut, më 1 gusht 2014 ka nënshkruar kontratë me kompaninë e vëllait të tij, “Ma-Con” sh.p.k. për ndërtimin e kanalizimit për fshatrat Cercë dhe Lubozhdë, në vlerë rreth 300 mijë euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat