​Besian Mustafa: Qytetarët do të paguajnë 42% më shtrenjtë për rrymë

Aktuale

​Besian Mustafa: Qytetarët do të paguajnë 42% më shtrenjtë për rrymë

Më: 18 janar 2022 Në ora: 22:01
Besian Mustafa

Ish-ministri i Bujqësisë nga radhët e LDK-së, Besian Mustafa, ka folur rreth propozimeve të ZRRE-së për shtrenjtim të energjisë elektrike në vend.

Ai ka thënë se qytetarët do të paguajnë më shumë 42 për qind më shtrenjtë rrymën.

“Një veprim i tillë do të kërkonte reagim deshëm apo nuk deshëm. Pavarësisht se si matematikisht e prezanton ose merr kosto në këtë anë dhe i vendos në anën tjetër në fund të ditës, si shtet, si Kosovë, si shoqëri, pra këta 2 milionë kosovarë që jetojnë në Kosovë, së bashku edhe me bizneset kosovare, do të paguajmë 42 për qind energji me kosto më të lartë sivjet se sa vitin e kaluar”, tha Mustafa.

Ndryshe, Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE), dje ka lëshuar Raportin e saj konsultativ për shqyrtimin e jashtëzakonshëm të tarifave të energjisë elektrike.

ZRRE-ja ka propozuar rivendosjen e bllok tarifës deri në 600 KWh për konsumatorët e amvisërisë, si dhe që tarifat e energjisë elektrike të ngritën me 9% për të gjithë konsumatorët komercial dhe konsumatorët e amvisërisë që konsumojnë deri në 600 KWh, ndërsa tarifat për konsumin e amvisërisë mbi 600 KWh do të reflektonin çmimin e importit.

ZRRE-ja ka propozuar rivendosjen e bllok tarifës deri në 600 KWh për konsumatorët e amvisërisë, si dhe që tarifat e energjisë elektrike të ngritën me 9% për të gjithë konsumatorët komercial dhe konsumatorët e amvisërisë që konsumojnë deri në 600 KWh, ndërsa tarifat për konsumin e amvisërisë mbi 600 KWh do të reflektonin çmimin e importit.

Qeveria e Kosovës është zotuar se do të paguajë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë për qytetarët dhe bizneset.

Subvencioni i energjisë elektrike nga ana e Qeverisë do të ndikojë që tarifa për konsumatorët biznesor mbetet me 0% rritje, tarifa për konsumatorët shtëpiak deri në konsumin prej 600 kWh mbetet me 0% rritje, ndërsa tarifa e propozuar nga ZRRE për konsumatorët shtëpiak për konsumin mbi 600 kWh të reduktohet, duke pasqyruar çmimin e importit për këta konsumatorë dhe promovuar efiçiencën e energjisë, thekson Qeveria e Kosovës.

Ndaj paralajmërimeve për rritje të çmimit të energjisë elektrike kanë reaguar edhe partitë tjera opozitare në Kuvend - PDK e AAK.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat