BE-ja i dha vërejtje Maqedonisë dhe Malit të Zi pse s’i vendosin viza Kosovës, reagon ambasadori Bajrami

Aktuale

BE-ja i dha vërejtje Maqedonisë dhe Malit të Zi pse s’i vendosin viza Kosovës, reagon ambasadori Bajrami

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 23:11
Agron Bajrami, ambasador i Kosovës në Bruksel

Agron Bajrami, ambasador i Kosovës në Bruksel, ka reaguar në lidhje me vërejtjet që Komisioni Evropian ia bëri Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi mos për vendosjen e vizave për kosovarët.

Sipas Bajrmit, kjo nxjerrje e Komisionit Evropian është shqetësuese dhe e papranueshme, meqë Kosovës për vite me radhë i është refuzuar lëvizja e lirë në zonën Shcengen. 

“Absolutisht e papranueshme që Komisioni Evropian liston Kosovën si një nga vendet e treta, duke kërkuar nga Malin i Zi dhe Maqedonia e Veriut të prezantojë viza për Kosovën”.

“Veçanërisht shqetësuese pasi Kosovës me vite iu mohua padrejtësisht #VisaLib! Dyfish, pasi e gjithë kjo vjen pas marrëveshjeve të Procesit të Berlinit”, ka thënë ai.

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në rajon që nuk ka liberalizim të vizave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat