Nënsekretarja amerikane flet për integrimin euroatlantik të Kosovës, e ndërlidh me Asociacionin

Aktuale

Nënsekretarja amerikane flet për integrimin euroatlantik të Kosovës, e ndërlidh me Asociacionin

Më: 19 maj 2024 Në ora: 10:43
Elizabeth Allen

Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, në një konferencë për media, tregoi se për çka kanë folur me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani.

Ajo e ka përmendur asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“Unë dhe presidentja Osmani këtë mëngjes e patëm një takim produktiv sa i përket dezinformimit, mbështetjes së shoqërisë civile dhe angazhimit multilateral. Gjithashtu diskutuam edhe për çështjet kritike të rrugëtimit euroatlantik dhe evropian të Kosovës. Ne e mbështesim rrugëtimin e Kosovës drejt institucioneve euroatlantike përmes bashkëpunimit dhe koordinimit të ngushtë.

E di që është shumë e rëndësishme edhe për ju presidentja Osmani. Diskutuam edhe për hapat kryesorë për udhëtimin euroatlantik të Kosovës përmes asociacionit të komunave me shumicë serbe. Biseduam edhe për investimet në rini, trajnime dhe edukime për te siguruar një të ardhmë të ndritur”, tha ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat