Vazhdojnë përleshjet e ashpra mes Hamasit dhe ushtrisë izraelite në disa pjesë të Gazës

Azia

Vazhdojnë përleshjet e ashpra mes Hamasit dhe ushtrisë izraelite në disa pjesë të Gazës

Më: 10 dhjetor 2023 Në ora: 07:24
Gaza

Përleshjet mes ushtrisë izraelite dhe Hamasit kanë vazhduar në disa pjesë të Rripit të Gazës.

Krahu ushtarak i Hamasit, Brigadat Al-Qassam, tha të shtunën se luftëtarët e tij ishin “të përfshirë në beteja të ashpra nga distanca zero me forcat pushtuese në perëndim të kampit Jabalia”, në veri të Gazës. Ai pretendoi gjithashtu se përleshjet ndodhën në Zaytoun, i cili është gjithashtu në veri të Gazës.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit thanë se Batalioni 931 mori informacione për militantët e Hamasit që pushtuan ndërtesat në zonë.

“Rrjedhimisht, trupat filluan një sulm të synuar në ato struktura”, tha IDF-ja, raporton CNN.

Ushtria izraelite tha se Divizioni 98 vazhdoi të luftonte Hamasin në Khan Younis në jug, i mbështetur nga forcat ajrore. IDF-ja tregoi se një pajisje shpërthyese u shpërthye pranë një xhamie ndërsa trupat e Batalionit të 12-të të Këmbësorisë Golani kryen një bastisje.

Forca izraelite gjithashtu raportoi operacione të shumta nga njësi të tjera në Gazën jugore, duke përfshirë një sulm në një dhomë komandimi të Hamasit dhe boshte tunelesh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat