Protesta masive në Izrael kundër kryeministrit Netanyahu, bëjnë thirrje për zgjedhje të reja

Azia

Protesta masive në Izrael kundër kryeministrit Netanyahu, bëjnë thirrje për zgjedhje të reja

Më: 17 shkurt 2024 Në ora: 22:43
Foto ilustrim

Mijëra protestues u mblodhën kundër qeverisë së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu në Tel Aviv të shtunën mbrëma. Demonstruesit bënë thirrje për zgjedhje të menjëhershme në Izrael dhe thanë se qeveria kishte vetëm interesat e veta në zemër.

Disa protestues ndezën një flakë, ndërsa të tjerë kënduan këngë patriotike dhe mbanin pankarta kundër kryeministrit Netanyahu.

Disa protestues kërkuan gjithashtu që qeveria të bëjë më shumë për pengjet e kapur nga Hamasi, paralelisht me një demonstratë të veçantë “Sillni ata në shtëpi” që po mbahet në një pjesë tjetër të qytetit.

Netanyahu ka premtuar më parë “fitore të plotë” ndaj Hamasit. Ofensiva ajrore dhe tokësore e Izraelit ka shkatërruar pjesën më të madhe të Gazës, duke vrarë 28,775 njerëz, kryesisht civilë, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze. Sulmi i Hamasit më 7 tetor vrau rreth 1200 njerëz, kryesisht civilë, sipas të dhënave izraelite. Militantët kapën gjithashtu 253 pengje, megjithëse më shumë se 100 prej tyre u liruan në një armëpushim jetëshkurtër të nëntorit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat