Anëtari i kabinetit të luftës izraelite kërcënon me dorëheqje nëse Netanyahu nuk ia miraton planin e ri për Gazën

Azia

Anëtari i kabinetit të luftës izraelite kërcënon me dorëheqje nëse Netanyahu nuk ia miraton planin e ri për Gazën

Më: 18 maj 2024 Në ora: 22:48
Netanyahu

Një anëtar i kabinetit të luftës së Izraelit ka kërcënuar se do të jap dorëheqje nga qeveria nëse ajo nuk miraton një plan të ri për luftën në Gazë.

Lëvizja e Benny Gantz thuhet se shfaq një ndarje brenda udhëheqjes së Izraelit më shumë se shtatë muaj pas luftës.

Bëhet e ditur se, Gantz, rival politik për një kohë të gjatë i kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, ka përcaktuar tani një plan prej gjashtë pikash që përfshin kthimin e pengjeve, shkatërrimin e Hamasit dhe krijimin e një administrate ndërkombëtare të çështjeve civile.

Gjithashtu, plani i tij mbështet edhe përpjekjet për të normalizuar marrëdhëniet me Arabinë Saudite, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Gantz ka paralajmëruar se nëse plani nuk miratohet deri më 8 qershor, ai do të largohet nga qeveria.

Siç raportohet, largimi i tij do ta linte Netanyahun nën kontrollin e aleatëve të së djathtës ekstreme, të cilët kanë marrë një qëndrim të ashpër në negociatat për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve, dhe të cilët besojnë se Izraeli duhet ta pushtojë Gazën dhe atje të ndërtojë vendbanime hebraike.

“Nëse zgjidhni rrugën e fanatikëve dhe e çoni kombin në humnerë, ne do të largohemi nga qeveria”, tha Gantz.

Ndryshe, politikani iu bashkua koalicionit të Netanyahut dhe kabinetit të luftës në ditët e para të serverit. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat