Varianti i Afrikës së Jugut mund t’i rezistojë vaksinës Pfizer, thotë studimi izraelit

Bota

Varianti i Afrikës së Jugut mund t’i rezistojë vaksinës Pfizer, thotë studimi izraelit

Më: 10 prill 2021 Në ora: 23:54
Foto ilustrim

Varianti i koronavirusit i zbuluar në Afrikën e Jugut mund t' rezistojë vaksinës anti-COVID të Pfizer / BioNTech në një farë mase, zbuloi një studim i të dhënave në Izrael, megjithëse lloji i këtij virusi në vend është i ulët dhe kërkimi nuk është rishikuar.

Studimi, i lëshuar të shtunën, krahasoi pothuajse 400 njerëz që kishin rezultuar pozitivë për COVID-19, 14 ditë ose më shumë pasi kishin marrë një ose dy doza të vaksinës, përkundrejt të njëjtit numër të pacientëve të pavaksinuar me virusin. Ajo përputhej me moshën dhe gjininë, ndër karakteristikat e tjera.

Varianti i Afrikës së Jugut, B.1.351, u zbulua se përbën rreth 1 për qind të të gjitha rasteve me COVID-19 në të gjithë njerëzit e studiuar, sipas studimit nga Universiteti i Tel Avivit dhe ofruesi më i madh i kujdesit shëndetësor të Izraelit, Clalit.

Por midis pacientëve që kishin marrë dy doza të vaksinës, shkalla e prevalencës së variantit ishte tetë herë më e lartë se sa i pavaksinuari - 5.4% kundrejt 0.7%.

Kjo sugjeron që vaksina është më pak e efektshme kundër variantit të Afrikës së Jugut, krahasuar me koronavirusin origjinal dhe një variant të identifikuar së pari në Britani që ka arritur të përmbajë pothuajse të gjitha rastet e COVID-19 në Izrael, kanë thanë studiuesit.

Studiuesit paralajmëruan, megjithatë, se studimi kishte vetëm një madhësi të vogël të mostrës së njerëzve të infektuar me variantin e Afrikës së Jugut për shkak të rrallësisë së tij në Izrael.

Ata gjithashtu thanë se hulumtimi nuk kishte për qëllim të nxirrte efektivitetin e përgjithshëm të vaksinës kundër ndonjë varianti, pasi ai shikonte vetëm tek njerëzit që kishin testuar tashmë pozitiv për COVID-19, jo me normat e përgjithshme të infeksionit.

Pfizer dhe BioNTech nuk ka dhënë ende ndonjë koment rreth këtij studimi.

Pothuajse 53% e popullsisë 9.3 milionëshe të Izraelit ka marrë të dyja dozat e Pfizerit. Izraeli ka rihapur kryesisht ekonominë e tij në javët e fundit ndërsa pandemia duket se po largohet, me infeksionet, sëmundjet e rënda dhe shtrimet në spital që kanë rënë ndjeshëm. Rreth një e treta e izraelitëve janë nën moshën 16 vjeç, që do të thotë se ata ligjërisht nuk lejohen të vaksinohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat