Xhibuti, 42 migrantë kanë vdekur pas përmbysjes së anijes

Bota

Xhibuti, 42 migrantë kanë vdekur pas përmbysjes së anijes

Më: 13 prill 2021 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

Të paktën 42 migrantë kanë vdekur pasi një anije me të cilën po udhëtonin nga Jemeni u përmbys në brigjet e Xhibutit, Afrika Lindore, gjatë orëve të para të mëngjesit të së hënës, tha të martën Zyra Ndërkombëtare e Migrimit e Kombeve të Bashkuara.

Drejtori Rajonal i IOM për Lindjen dhe Bririn e Afrikës, Mohammed Abdiker, gjithashtu shkroi në Twitter të martën se tani janë shfaqur “fotografi të zymta” të “trupave të fëmijëve në breg”. Një cicërimë nga Abdiker më herët tha se të paktën 16 fëmijë (8 djem dhe 8 vajza) ishin midis të vdekurve.

Një njoftim për shtyp nga IOM të martën tha se 60 “migrantët po transportoheshin nga kontrabanduesit e njerëzve” nga Jemeni në Xhibuti dhe se kjo ishte tragjedia e dytë e kësaj natyre “brenda pak më shumë se një muaji”.

Tragjedia e muajit të kaluar pa kontrabandistët që hodhën 80 persona në bord për shkak të mbipopullimit, duke bërë që të paktën 20 njerëz të mbyten, tha njoftimi për shtyp.

Shkaku i përmbysjes mbetet i paqartë, megjithëse shumë udhëtime aktualisht “po ndërmerren në bordin e anijeve të padenjë nga migrantët e dëshpëruar për t’u kthyer në shtëpi në baza ditore”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat