Temperaturat e larta goditën Grenlandën

Bota

Temperaturat e larta goditën Grenlandën

Më: 22 dhjetor 2021 Në ora: 17:06
Foto ilustrim

Temperaturat janë rritur në Grenlandë kohët e fundit, tha të mërkurën Instituti Meteorologjik Danez, në përputhje me tendencat e ngrohjes që ekspertët kanë lidhur me ngrohjen globale, raporton France24.

Në kryeqytetin Nuuk, merkuri arriti 13 Celsius (55 Fahrenheit) më 20 dhjetor, krahasuar me -5.3C që është mesatarja për këtë periudhë të vitit.

Në Qaanaaq në veri, temperaturat arritën në 8.3C, kur mesatarja sezonale është zakonisht -20.1C, tha DMI.

DMI nuk tha nëse temperaturat e regjistruara kishin thyer rekordet e vendosura në ishull.

"Një nga arsyet pse ne po shohim temperatura të larta është fenomeni meteorologjik foehn," një erë e ngrohtë që është e zakonshme në ishullin më të madh në botë, i tha AFP-së në një email klimatologia e DMI Caroline Drost Jensen.

“Është pak e pazakontë që po ndodh në të njëjtën kohë në një territor kaq të gjerë dhe për kaq gjatë”, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat