Ukraina shpreson në përjashtimin e Rusisë nga OKB-ja

Bota

Ukraina shpreson në përjashtimin e Rusisë nga OKB-ja

Më: 21 prill 2022 Në ora: 10:26
Sergiy Kyslytsya

Përfaqësuesi i Përhershëm i Ukrainës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Sergiy Kyslytsya ka kërkuar përjashtimin e Rusisë nga organizata duke kujtuar faktin se Federata ruse nuk ishte ndër nënshkrueset e OKB-së dhe as anëtare e organizatës.

Kyslytsya ka thënë se shpreson që OKB do të vazhdojë të mos e vë veten në pozicion të sikletshëm.

“Në prag të përvjetorit të themelimit të Konferencës së OKB-së në San Francisko, është e rëndësishme të kujtojmë se Federata Ruse nuk ishte ndër nënshkruesit e Kartës së OKB-së dhe nuk është një anëtare themeluese e OKB-së.

Shpresojmë se Sekretariati i OKB-së do të vazhdojë mos ta vë veten në pozicion të sikletshëm”, ka shkruar ai në Twitter. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat