Johnson: Gabim i madh që nuk e ndihmuam Ukrainën në vitin 2014

Bota

Johnson: Gabim i madh që nuk e ndihmuam Ukrainën në vitin 2014

Nga: V.N Më: 3 maj 2022 Në ora: 15:14
foto ilustrim

Tani kemi më shumë për atë që Boris Johnson i tha parlamentit ukrainas. Ai tha se Perëndimi bëri një gabim që nuk e ndihmoi Ukrainën në vitin 2014, kur Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë të vendit, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Ne, që jemi miqtë tuaj, duhet të jemi të përulur për atë që ndodhi në vitin 2014, sepse Ukraina u pushtua më parë për herë të parë, kur Krimea iu mor Ukrainës dhe filloi lufta në Donbas.

“E vërteta është se ne ishim shumë të ngadaltë për të kuptuar se çfarë po ndodhte në të vërtetë dhe ne kolektivisht dështuam të vendosnim sanksionet që atëherë duhej t'i kishim vendosur Vladimir Putinit”, tha ai.

"Ne nuk mund të bëjmë të njëjtin gabim përsëri", u shpreh Johnson.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat