Finlanda dhe Suedia në NATO! / Ky është veprimi i fundit i Turqisë

Bota

Finlanda dhe Suedia në NATO! / Ky është veprimi i fundit i Turqisë

Nga: A.SH Më: 16 maj 2022 Në ora: 20:07
Recep Tajip Erdogan

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan ka deklaruar se Turqia nuk do të miratojë ofertat e tyre për t'u bashkuar me NATO-n, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Anëtarët aktualë të NATO-s thanë më herët të hënën se do të dërgonin diplomatë në Turqi për t'u përpjekur të kapërcenin kundërshtimet e vendit ndaj planit të tyre për t'u bashkuar me aleancën ushtarake.

Ai e ka etiketuar Suedinë një "kapje" për organizatat terroriste, duke pretenduar se ka terroristë brenda parlamentit.

Turqia akuzon Suedinë dhe Finlandën për strehimin e njerëzve që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e përpjekjes për grusht shteti të vitit 2016 kundër Presidentit Erdogan dhe qeverisë së tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat