Policia nigeriane gjen kokën e prerë të një deputeti

Bota

Policia nigeriane gjen kokën e prerë të një deputeti

Më: 23 maj 2022 Në ora: 17:13
Foto ilustrim

Policia në Nigeri ka gjetur kokën e prerë të një deputeti në një park.

Deputeti u raportua si person i humbur në Anambra në juglindje të vendit, ndërsa qeveria akuzoi forcat separatiste se po kryejnë aksione të cilat përfshijnë vrasje dhe rrëmbime.

Verilindja e Nigerisë, është njëkohësisht edhe streha kryesore e grupit Igbo, të cilët kanë bërë përpjekje për shkëputje nga pjesa tjetër e Nigerisë, dhe këto thirrje e përpjekje janë mbështetur edhe nga grupi Populli Indigjen i Biafra-së (PIB).

Okechukwu Okoye, një ligjvënës nga asambleja shtetërore e Anambra-së dhe ndihmësi i tij u zhdukën që nga 15 maji, ndërsa koka e tij u gjet të shtunën në një park në një zonë jugore të qeverisë lokale në Nnewi, bëri të ditur Tochukwu Ikenga, zëdhënës i policisë në Anambra.

“Ligjvënësi u vra. Koka e tij u gjet në një rrugë në Nnobi. Ende nuk është kapur ndonjë i dyshuar”, thuhet në kumtesë e policisë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat