“Më mbyllte gojën që të mos dëgjohesha”/ Flet 21-vjeçarja që u përdhunua për dy vite nga vëllai: Më bënte foto dhe...

Bota

“Më mbyllte gojën që të mos dëgjohesha”/ Flet 21-vjeçarja që u përdhunua për dy vite nga vëllai: Më bënte foto dhe...

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 21:55
Aoife Farrelly

Një 21-vjeçare, e cila u përdhunua dhe abuzua në mënyrë të përsëritur nga vëllai i saj adoleshent që në moshën gjashtë vjeç, thotë se “nuk i fajëson prindërit e saj” që nuk e raportuan atë në polici kur ai pranoi atë që kishte bërë 13 vjet më parë.

E reja që u ngacmua nga vëllai i saj i madh për dy vjet i tha ‘lamtumirë’ dhunuesit të saj, ndërsa ai u burgos për tre vjet.

Aoife Farrelly, 21 vjeç, nga County Meath, Irlandë, u përdhunua dhe u sulmua vazhdimisht seksualisht nga vëllai i saj Cian, tani 30 vjeç, kur ajo ishte midis gjashtë dhe tetë vjeç dhe ai ishte i moshës 15 deri në 17 vjeç.

Abuzimi u ndal vetëm kur ajo u tha prindërve të saj se çfarë kishte bërë vëllai i saj. Ata janë përballur me të, por nuk kanë lajmëruar policinë.

Duke folur jashtë Gjykatës Qendrore Penale, Dublin, pas dënimit të Cian, Aoife hoqi dorë nga e drejta e saj për anonimitet me shpresën se kjo do të inkurajonte të mbijetuarat e tjera të sulmit seksual të flisnin.

Cian Farrelly ishte 15 vjeç kur filloi të abuzonte me motrën e tij të vogël, e cila shpesh mbetej nën kujdesin e tij, transmeton Independent.ie.

Gjykata dëgjoi detaje shqetësuese se si Farrelly do të vinte dorën e tij mbi gojën e motrës së tij të vogël për të mbytur britmat e saj ndërsa ai e përdhunonte dhe i tha se abuzimi ishte ‘sekreti ynë’.

Në deklaratën e saj për ndikimin e viktimës, Aoife tha se ajo nuk fajësoi prindërit e saj, por ndjeu se ata nuk e kuptonin se sa e traumatizuar ajo kishte qenë nga abuzimi i vëllait të saj.

Gjatë pandemisë, Aoife ishte ‘i bllokuar’ në shtëpinë e familjes me të. Në tetor 2020 ajo bëri një deklaratë në polici dhe denoncoi vëllain e saj për abuzimin që i kishte bërë.

Duke folur me guxim me dhunuesin e saj në gjykatë, ajo i tha ‘lamtumirë’ burrit që ‘i kishte copëtuar gjithë botën e saj.
Ajo ndau detaje të tmerrshme të rasteve kur vëllai i saj e abuzonte, duke përfshirë një incident kur ajo dogji gishtin në moshën shtatë vjeçare dhe Cian ia vuri në gojë.

Më vonë atë javë, Aoife kujtoi vëllain e saj duke kërkuar një përqafim përpara se ta prekte në mënyrë të papërshtatshme.

Ajo gjithashtu tregoi se si ai i bëri fotografi të pahijshme, ndërsa ajo ndihej e paaftë për të marrë frymë, sepse ai po i shtypte qafën me një forcë të tillë.

Si rezultat i abuzimit, Aoife tha se kishte vuajtur nga ankthi, ushqimi i çrregullt, OCD dhe PTSD. Ajo është vetëdëmtuar gjithashtu.

Ajo përshkroi se si marrëdhëniet e saj intime dhe marrëdhënia e saj me prindërit janë ndikuar nga abuzimi i vëllait të saj.
Pasi Farrelly u deklarua fajtor për abuzimin, ai u dënua me katër vjet e gjysmë burg, me 18 muajt e fundit të pezulluar.

Gjyqtari McDermott tha se ai nuk ishte në gjendje të dënonte dhunuesin si i rritur, me një udhëzim prej 10-15 vjetësh, sepse ai ishte i mitur kur kreu veprat penale.

Gjykatësi vuri në dukje elementin e dhunës në sulme, të cilat lanë një Aoife të re ‘të pafuqishme, të izoluar dhe të vetme’.

Edhe pse ajo kishte qenë mjaft e guximshme për të raportuar abuzimin te prindërit e saj, gjykatësi McDermott tha se Aoife kishte mbetur e paaftë për t’u besuar njerëzve të tjerë si pasojë e asaj që kishte vuajtur.

Farrelly doli në tribunë për t’i kërkuar falje motrës së tij për lëndimin që i kishte shkaktuar asaj dhe pranoi se kishte ‘shkatërruar’ familjen.

Duke folur jashtë gjykatës, Aoife tha se asnjë dënim nuk do të ishte mjaft i gjatë për të, por ajo ndjen një ndjenjë drejtësie kur e di se vëllai i saj po paguan për krimet e tij.

Ajo tha gjithashtu se shpreson se nuk do t’i duhet kurrë të shohë apo të dëgjojë më vëllanë e saj, por u zotua se nuk do ta lejojë atë t’ia heqë më zërin.

“Unë jam shumë më e kënaqur tani se sa isha,” tha ajo. “Asnjë fjali nuk do të kishte qenë mjaft e gjatë… por vetëm të dëgjoja fjalinë e titullit ishte e mjaftueshme për mua.

Ajo shtoi se është e vendosur të vazhdojë jetën e saj, duke thënë: “Unë jam Aoife Farrelly, kjo më ka ndodhur, por nuk do të më përcaktojë më. Sot është fillimi i pjesës tjetër të jetës sime dhe jam shumë mirënjohëse që më në fund mora një pjesë të vogël të drejtësisë që më duhej të vazhdoja.’

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat