LIVE: A ka presion Ukraina për t’i dhënë territor Rusisë në këmbim të paqes, flet Klitschko - Çfarë po ndodh mes Rusisë dhe Norvegjisë?

Bota

LIVE: A ka presion Ukraina për t’i dhënë territor Rusisë në këmbim të paqes, flet Klitschko - Çfarë po ndodh mes Rusisë dhe Norvegjisë?

Nga: BOTA SOT Më: 5 korrik 2022 Në ora: 06:07 Përditësuar në ora: 21:56 më 05.07.2022
Vitaliy Klitschko

Turqia do të 'intensifikojë' negociatat për marrëveshjen e grurit me Ukrainën

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se ai synon të "intensifikojë" negociatat me Rusinë dhe Ukrainën me shpresën për të arritur një marrëveshje mbi një plan të Kombeve të Bashkuara për të eksportuar grurë ukrainas në tregjet botërore, përcjell Bota sot.

Erdogan i bëri komentet gjatë një konference të përbashkët shtypi me kryeministrin e Italisë, Mario Draghi.

Turqia po punon me Kombet e Bashkuara, Ukrainën dhe Rusinë në një plan të OKB-së për të lejuar që miliona tonë drithë ukrainas të ulur në kapanone të transportohen përmes korridoreve të sigurta në Detin e Zi.

"Ne do të intensifikojmë bisedimet tona brenda një jave ose 10 ditësh dhe do të përpiqemi të arrijmë një rezultat," u tha ai gazetarëve.

Guvernatori i Donetskut kërkon evakuimin e 350,000 qytetarëve

Guvernatori i administratës rajonale të Donetsk u tha gazetarëve të martën se qytetarët duhet të evakuojnë rajonin për të shpëtuar jetë dhe për t'i mundësuar ushtrisë ukrainase të mbrojë më mirë qytetet, përcjell Bota sot.

“Sapo të ketë më pak njerëz, ne do të jemi në gjendje të përqendrohemi më shumë te armiku ynë dhe të kryejmë detyrat tona kryesore”, tha Pavlo Kyrylenko, ndërsa fliste në një konferencë shtypi në Kramatorsk.

Guvernatori tha se 350,000 qytetarë mbeten në rajonin e Donetsk; duke shtuar se popullsia e zonave të kontrolluara nga qeveria ukrainase ishte 1.6 milionë në kohë paqeje.

“Është një sasi shumë e rëndësishme, prandaj qëllimi im kryesor është [evakuimi i njerëzve]”, tha Kyrylenko.

Perëndimi i kërkon Rusisë largimin nga bordet drejtuese të sportit

Fuqitë perëndimore u bëjnë thirrje federatave ndërkombëtare të sportit që të largojnë rusët dhe bjellorusët e lidhur me shtetin lidhur me pushtimin në Ukrainë, përcjell Bota sot.

Në një deklaratë të përbashkët, 35 vende nga Perëndimi plus Japonia dhe Koreja e Jugut përsëritën thirrjen e 8 marsit që të mos zhvillohen ngjarje sportive ndërkombëtare në Rusi ose Bjellorusi dhe që qytetarët e tyre të ndalohen nga garat ndërkombëtare.

Në rekomandimet e reja, 35 kombet kërkuan që organet qeverisëse ruse dhe bjelloruse të pezullohen nga federatat ndërkombëtare të sportit.

Edhe një milioner rus gjendet i vdekur në vilën e tij luskzoe në Shën Petersburg

Një milioner rus është qëlluar për vdekje në vilën e tij dhe është viktima e fundit e elitës ruse, që kanë të bëjnë me Gazpromin që muajve të fundit po vdesin në rrethana misterioze.

Yuri Voronov, 61-vjeç, kreu i logjistikës së kompanisë ruse që lidhte kontrata me Gazpromin e Putinit në Arktik, është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij luksoze në periferi të Shën Petersburgut.

Voronov është gjetur duke “notuar” në pishinë me plagë të armës në kokë, dhe një revole u gjet afër tij.

Ai është viktima e fundit e pasanikëve rusë që po vdesin në rrethana misterioze, që nga fillimi i vitit e në veçanti që kanë lidhje me Gazpromin.

Zyra e hetimeve në Rusi vdekjen e Voronovit po ia “atribuon” një mosmarrëveshjeje, që mund të ketë pasur i ndjeri me partnerët e tij të punës.

Në anën tjetër, gruaja e tij u tha hetuesve se Voronov besohet se është “nxjerrë nga loja” për shkak të shumave të majme të parave.

Kujtojmë se që nga pushtimi rus në Ukrainë, shumë pasanikë rusë që synonin të largoheshin nga Rusia për shkak të sanksioneve të perëndimit, po vdesin në rrethana misterioze. 

Rusia pretendon se ka vrarë 170 luftëtarë të huaj në 10 ditët e fundit

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka pohuar se "170 mercenarë të huaj" janë vrarë në Ukrainë gjatë 10 ditëve të fundit.

Ai i referohet atyre që luftojnë përkrah trupave ukrainase, megjithëse pretendimi nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur, përcjell Bota sot.

Shoigu tha se pushtimi i Rusisë do të vazhdojë derisa të përmbushen të gjitha qëllimet e saj, të cilat përfshijnë heqjen e "kërcënimit për sigurinë e civilëve".

Rusia ka pretenduar vazhdimisht dhe në mënyrë të rreme se Ukraina po kryen "gjenocid" kundër qytetarëve rusishtfolës në rajonin e saj lindor të Donbasit.

Kryetari i Rusisë i kërkon parlamentit të shqyrtojë heqjen e traktatit të detit të Norvegjisë

Kryetari i dhomës së ulët të parlamentit të Rusisë i ka kërkuar një ligjvënësi të lartë që të shqyrtojë heqjen e një traktati që vendos kufirin detar të vendit me anëtarin e NATO-s, Norvegjinë, përcjell Bota sot.

Duke iu përgjigjur komenteve në parlament që akuzonin Norvegjinë për bllokimin e dërgesave ushqimore të destinuara për vendbanimet e populluara nga rusët në arkipelagun Svalbard, kryetari i Dumës së Shtetit Vyacheslav Volodin i kërkoi kreut të komitetit të çështjeve ndërkombëtare të dhomës të shqyrtojë "denoncimin" e traktatit.

Traktati, i cili u nënshkrua në vitin 2010, synonte t'i jepte fund mosmarrëveshjeve midis Rusisë dhe Norvegjisë në Detin Barents, pjesa e Oqeanit Arktik që ngjitet me brigjet veriore të Norvegjisë dhe Rusisë.

Vritet një grua në një sulm në tregun Sloviansk

Forcat ruse kanë goditur një treg në qytetin Sloviansk në Ukrainën lindore, duke vrarë një grua dhe duke plagosur të paktën tre persona të tjerë, përcjell Bota sot.

Tym u pa që dilte nga një dyqan automobilistik dhe flakët përfshiu rreshtat e tezgave të tregut, sipas një reporteri të Reuters.

Nuk është menjëherë e qartë se çfarë lloj arme goditi qytetin, i cili ndodhet në rajonin e Donetskut të Ukrainës.

Policia lokale tha se tregu ishte mbyllur për ditën, por disa dyqane ishin ende të hapura.

Heqja dorë nga territori ukrainas për të ndaluar luftën do të ishte një ‘tradhti’

Mesazhi i tij për partnerët ndërkombëtarë ishte i ashpër, shkruan korrespondentja jonë Sally Lockwood, përcjell Bota sot.

Pyetja e madhe në buzët e shumë njerëzve tani është se si do të përfundojë kjo luftë.

Rajoni lindor i Donbasit është tani shtëpia e betejës më të madhe në Evropë për breza.

Me rënien e Luhanskut nën kontrollin rus në ditët e fundit, ka një ndjenjë skepticizmi mbi thirrjet sfiduese të Ukrainës se ajo do të kthejë disi këtë terren të humbur në rajon.

E pyeta zotin Klitschko nëse kishte ndonjë presion nga partnerët ndërkombëtarë për të bërë një marrëveshje me Rusinë, si për t'i dhënë Moskës Donbasin e industrializuar në këmbim të paqes në Ukrainë.

“Ndonjëherë mërzitem nëse dëgjoj, nëse dëgjoj këto mesazhe nga partnerët tanë”, tha ai.

"Është i njëjti mesazh që i thotë Federatës Ruse 'në rregull, ne jemi gati të gjejmë një kompromis, le të gjejmë zgjidhje'. Cili kompromis? Të heqësh dorë nga një pjesë e territorit tonë është kompromis? Për ne, për ukrainasit nuk është."

E pyeta nëse kjo do të përfaqësonte një tradhti.

Anglishtja e tij mund të mos jetë e përsosur, por përgjigja e tij ishte e qartë.

“Ndjejmë tradhti”.

Klitschko tha se nuk mund të jetë një opsion, sepse Rusia nuk do të ndalet me kaq - ata duan të gjithë Ukrainën.

Avantazhi që forcat ukrainase kanë ndaj ushtrisë ruse është motivimi: "Ata po luftojnë për para. Ne po luftojmë për fëmijët tanë".

Shumë do ta njohin zotin Klitschko si ish-boksierin kampion bote në peshat e rënda. Nëse kjo luftë ishte një ndeshje boksi, në çfarë raundi jemi?

Ai nuk do të vizatohej në një afat kohor, por tha se "sporti ka rregulla" dhe "madje edhe lufta ka rregulla", por Rusia nuk po luan me asnjë libër rregullash. Nuk është hera e parë që e dëgjoj këtë. Civilët që ikën nga Mariupoli ma kanë thënë këtë më parë - kjo është ajo që e bën këtë luftë kaq të frikshme për njerëzit e zakonshëm këtu.

Rusia mund të kalojë në një ekonomi lufte

Parlamenti i vendit ka miratuar fazën e parë të ligjeve që do të lejojnë Rusinë të kalojë në një ekonomi lufte - që do të thotë se bizneset mund të detyrohen të furnizojnë ushtrinë me mallra, përcjell Bota sot.

Sipas ligjeve, punonjësve mund t'u thuhet gjithashtu të punojnë jashtë orarit për të mbështetur pushtimin e Ukrainës.

Zëvendëskryeministri Yuri Borisov bëri thirrje që projektligjet të miratohen, duke thënë se ushtria duhet të mbështetet ndërsa ekonomia ruse është nën "presionin kolosal të sanksioneve" nga Perëndimi.

Megjithatë, projektligjet duhet të kalojnë në leximin e dytë dhe të tretë dhe të nënshkruhen nga Presidenti Vladimir Putin përpara se të kalojnë

Putini urdhëron që pushtimi i Ukrainës të vazhdojë

Rusia do ta vazhdojë edhe më tutje ofensivën në Ukrainë, përkundër asaj që tashmë ka pushtuar pjesën më të madhe të Ukrainës Lindore.

Ministri i mbrojtjes rus ka marrë urdhër nga presidenti Vladimir Putin që pushtimi të vazhdojë, raporton BBC.

Rusia e ka marrë rajonin e Luhanskut dhe tash synon pozicione të tjera

“Ushtarët tani janë zhvendosur në pozicione të reja të fortifikuara”, tha kryetari legal  i këtij rajoni, Serhiy Haidai.

Ai tha se humbja e qytetit ishte e dhimbshme, por nuk do të dorëzohen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat