Pse Joe Biden po dërgon ushtarë amerikanë pranë kufijve të Ukrainës?

Bota

Pse Joe Biden po dërgon ushtarë amerikanë pranë kufijve të Ukrainës?

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 09:48
Foto ilustrim

A po shkon Amerika drejt një lufte me Rusinë?

Siguria kombëtare e Amerikës nuk është e rrezikuar, në asnjë mënyrë, nga nisja e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë.

Duke pasur parasysh pretendimet e shpeshta të administratës se presidenti nuk ka ndërmend të përfshihet në një luftë me Rusinë, Biden përsëriti në prill se Shtetet e Bashkuara nuk do të dërgojnë trupa amerikane për të ndihmuar Ukrainën.

Vetëm në ditët e fundit, Ushtria e Shteteve të Bashkuara vendosi një brigadë të Divizionit të famshëm 101 në Rumani – hera e parë që divizioni ka qenë në Europë në pothuajse 80 vite.

Aleanca e NATO-s e udhëhequr nga SHBA sapo zhvilloi një stërvitje të madhe dhe në detin Adriatik pranë Ukrainës, aeroplanmbajtësja USS George HW Bush po kryen stërvitje me aleatët e NATO-s, raporton abcnews.al.

Ndërsa stërvitjet janë një pjesë rutinë e mbrojtjes kombëtare të Amerikës, këto përfshinin aludime ogurzezë. Gjenerali John Lubas, zëvendëskomandant i Divizionit 101 në Rumani, tha se njësia nuk ishte atje për stërvitje, por një “dislokim i trupave luftarakë”, duke shtuar se trupat e tij duhet të jenë gati për të luftuar, në varësi të mënyrës se si situata përshkallëzohet përtej kufirit në Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se operacioni në Adriatik “ demonstron aftësinë tonë për të përforcuar me shpejtësi aleatët dhe fuqinë e projektit në të gjithë aleanca.

“Që nga shkurti i kaluar, Shtetet e Bashkuara vendosën mijëra trupa në Europë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 100,000, shumë prej të cilave janë dislokuar në shtetet e NATO-s të Europës Lindore .

Megjithatë, ajo që askush në Uashington apo Bruksel nuk është munduar t’i shpjegojë popullit amerikan është: pse?

Cili është kërcënimi për sigurinë kombëtare amerikane që do të kërkonte vendosjen e 100,000 trupave amerikane, vendosjen e një divizioni luftarak që nuk është vendosur në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore?

Rusia filloi një luftë ” të paprovokuar” kundër Ukrainës, por shtetet e tjera kanë deklaruar se nëse situata nuk vihet në kontroll tani, Putini së shpejti mund të nisë sulme të mëtejshme në Europën Lindore dhe të pushtojë më shumë vende.

Por Rusia e sotme e Putinit nuk është një pjesë e fuqisë së vërtetë luftarake që zotëronte dikur Kremlini. Është ironike që shumë ekspertë pretendojnë se Rusia është një kërcënim serioz për të sulmuar territorin e NATO-s, ndërsa të tjerë pretendojnë se ushtria ruse nuk do të jetë në gjendje të mposhtë as Ukrainën.

Ish-gjenerali dhe drejtori i CIA-s, David Petraeus, ka sugjeruar që trupat amerikane duhet të stërviten më shumë sesa thjesht  pranë kufirit ukrainas. Në fillim të këtij muaji, në përgjigje të një kërcënimeve ruse për përdorimin e armëve bërthamore, Petraeus argumentoi se Shtetet e Bashkuara duhet të ” të eleminojnë çdo forcë konvencionale ruse që mund të shohim dhe identifikojmë në fushën e betejës në Ukrainë dhe çdo anije në Deti i Zi, raporton abcnews.al.

Ish gjenerali duket i pavëmendshëm ndaj realitetit se nëse SHBA-ja do të sulmonte drejtpërdrejt forcat ushtarake ruse, ato do të përgjigjeshin menjëherë, duke synuar potencialisht trupat amerikane në Europë ose Siri – duke rritur rrezikun e një lufte të plotë midis dy superfuqive bërthamore më të mëdha në botë.

Megjithatë, në botën e sotme, ekziston një mungesë e tmerrshme e vetëdijes për pasojat e një sulmi bërthamor me Rusinë dhe një gatishmëri e frikshme kalorësiake për të rrezikuar një luftë të tillë me Moskën për çështje që nuk lidhen as me sigurinë  kombëtare amerikane.

Megjithatë, ajo që Amerika nuk duhet të bëjë kurrë janë veprime të tilla që do të zgjasnin luftën, do të na tërhiqnin në një luftë të panevojshme dhe do të rrezikonin vetë ekzistencën e SHBA-së  si komb.

Shumë nga udhëheqësit tanë dhe të ashtuquajturit ekspertë po na shtyjnë në mënyrë agresive gjithnjë e më pranë luftës me Rusinë, që shumë lehtë mund të shndërrohet në një luftë bërthamore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat