Lukashenko: Rusia dhe Bjellorusia të përgatitura për paqe - Ukraina jo

Bota

Lukashenko: Rusia dhe Bjellorusia të përgatitura për paqe - Ukraina jo

Nga: A.M. Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 07:02
Foto ilustrim

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se Rusia dhe Bjellorusia janë të përgatitura për paqe, por Ukraina duket se nuk dëshiron të negociojë, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Duke folur në një takim me ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, Lukashenko tha: "Nëse ata duan që ne të jetojmë në paqe në rajonin tonë - nga sa mund të them që ata duan (ne), duke e parë atë nga përtej oqeanit - të dyja Rusia dhe Bjellorusia janë të përgatitur për të.

"Nëse ata duan të luftojnë deri në fund, kjo është biznesi i tyre, e drejta e tyre, por...për momentin as unë dhe as shërbimet tona speciale nuk i shohim të gatshëm për të zhvilluar negociatat e duhura."

Në fillim të kësaj jave, presidenti amerikan Joe Biden kishte thënë se ishte i përgatitur të fliste me Vladimir Putin nëse udhëheqësi rus ishte i interesuar t'i jepte fund luftës.

Por çdo perspektivë e bisedimeve të paqes u shua shpejt kur Kremlini tha se Perëndimi, si fillim, duhet të njohë aneksimin e deklaruar nga Moska të katër rajoneve të Ukrainës.

Rusia dhe Bjellorusia janë formalisht pjesë e një "shteti bashkimi" dhe janë aleatë të ngushtë ekonomikisht dhe ushtarakisht, me Moskën duke përdorur Bjellorusinë si një pikë skenë për pushtimin e saj të Ukrainës më 24 shkurt.

Të dy palët diskutuan bashkëpunimin dypalësh ushtarak në bisedimet të shtunën dhe ndryshuan një marrëveshje mbi "sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale".

Bjellorusia ka thënë se nuk do të hyjë në luftë, por Lukashenko në të kaluarën ka urdhëruar trupat që të vendosen me forcat ruse pranë kufirit me Ukrainën, duke përmendur kërcënimet ndaj Bjellorusisë nga Kievi dhe Perëndimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat