Po mblidhte vezë, burri sulmohet nga një krokodil në Australi

Bota

Po mblidhte vezë, burri sulmohet nga një krokodil në Australi

Më: 26 janar 2023 Në ora: 16:12
Foto ilustrim

Një mbledhës vezësh krokodili është kafshuar nga një prej kafshëve në një lumë në Australi, ai është dërguar me anë të një helikopteri me urgjencë në spital.

Burri pësoi lëndime të rënda pasi zvarraniku e kafshoi në këmbën e tij pranë lumit Daly, në jug të Darvinit.

Ai arriti t’i shpëtonte krokodilit dhe u dërgua me një helikopter privat jashtë zonës për në qytetërim, ku më pas u transportua në Spitalin Mbretëror Darvin nga Ambulanca St John.

Lëndimet nuk janë kërcënuese për jetën dhe burri po i nënshtrohet një operacioni në spital, konfirmoi Policia e Territorit të Veriut në një deklaratë.

Kafshimi i një krokodili është tepër i fuqishëm me forcën e kafshimit të tyre që vjen në 3700 PSI, ekuivalenti i një larëse industriale me presion.

Burri punon si mbledhës vezësh së zvarranikëve për një kompani, autoritet janë duke hetuar incidentin.

Mbledhësit e vezëve mund të fitojnë 30 dollarë për vezë, të cilat mund të sjellin 1800 dollarë fitime nga një fole e vetme që mund të mbajë deri në 60 vezë.

Punëtorët e licencuar zakonisht ulen në zona nga helikopterët për të mbledhur vezët në brigjet e lumenjve që krijesat përdorin si fole.

Ata më pas transportohen në fermat e krokodilëve ku rriten dhe më pas vriten për të prodhuar produkte luksoze prej lëkure krokodili.

Shtëpitë franceze të modës si Hermes kanë kontrata me një numër fermash NT croc.

Sipas kompanisë Crocwise të NT, ndonëse sulmet e krokodilëve janë të rralla, ato ndodhin dhe rreziku është më i madh nga sezoni i foleve midis shtatorit dhe majit, nëse kafsha ndjen se ata ose foletë e tyre po kërcënohen.

Në mars të vitit të kaluar, një burrë 22-vjeçar në Nhulunbuy, në Arnhem Land në lindje të Darvinit, u sulmua nga një krokodil gjatë peshkimit.

Javën e kaluar një krokodil i madh 3.6 metra u kap nga NT Parks dhe Wildlife Rangers në një kurth croc pranë një vrime të njohur noti në Parkun Kombëtar Litchfield.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat