Pentagoni thotë se personeli në Irak dhe Siri është shënjestruar 38 herë

Bota

Pentagoni thotë se personeli në Irak dhe Siri është shënjestruar 38 herë

Nga: A.SH Më: 6 nëntor 2023 Në ora: 18:02
Foto ilustrim

Ryder, zëdhënësi i Pentagonit, tha se ka pasur 38 sulme në bazat që presin personelin amerikan në të dy vendet që nga 17 tetori, përcjell Bota sot.

Kjo është një rritje prej 17 sulmesh nga përditësimi më i fundit gjashtë ditë më parë.

Ryder tha se gjithsej 46 personel amerikan janë plagosur.

Administrata e Biden ka thënë se do t'i përgjigjet sulmeve ndaj personelit dhe muajin e kaluar goditi vendndodhjet në Siri, për të cilat tha se po përdoreshin nga grupet e mbështetura nga Irani për të kryer sulme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat