Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij ‘goditet’ nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Bota

Aeroplani i Virgin Australia bën ulje emergjente pasi motori i tij ‘goditet’ nga shpendët dhe përfshihet nga zjarri

Më: 18 qershor 2024 Në ora: 18:02
Foto nga vendi i ngjarjes

Një “goditje” e dyshuar e shpendëve shkaktoi një zjarr në një aeroplan pasagjerësh menjëherë pas ngritjes – duke e detyruar atë të bënte një ulje emergjente.

Sipas mediave të huaja, zjarri bllokoi një motor të një aeroplani nga Queenstown në Zelandën e Re në Melburn në Australi, sipas shërbimit zjarrfikës të Zelandës së Re.

Zjarri shkaktoi devijimin e fluturimit dhe ai u ul i sigurt në aeroportin Invercargill – rreth 120 milje (193 km) në jug të Queenstown.

Incidenti mund të jetë shkaktuar nga “një goditje e mundshme e shpendëve”, tha në një deklaratë shefi i operacioneve të linjës ajrore, Stuart Aggs.

Ai tha se nuk ishte në dijeni të ndonjë lëndimi fizik të 67 pasagjerëve ose gjashtë anëtarëve të ekuipazhit në bord.

Pasagjerët do të akomodohen në Invercargill gjatë natës dhe do të organizohen fluturime të reja, shtoi ai. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat