Një vit nga heqja e taksës – më pak prodhime serbe në Kosovë

Ekonomi

Një vit nga heqja e taksës – më pak prodhime serbe në Kosovë

Më: 31 mars 2021 Në ora: 20:44
Foto ilustrim

Me 1 Prill bëhen një vit prej se u largua taksa 100% për produktet serbe e boshnjake.

E njëjtat, po atë ditë u zëvendësua me masën e Reciprocitetit nga Qeveria e parë e Albin Kurtit.

Por, edhe vendimi i Kurtit, që erdhi si zëvendësim të vendimit të Ramush Haradinajt të marrë më 2018, u largua tërësisht vetëm pas dy muaj nga Qeveria e Avdullah Hotit.

E nga Doganat e Kosovës, thonë që këto dy masa, taksa dhe reciprociteti zvogëluan dukshëm importin e mallrave serbe e boshnjake në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat