​Projektligji për financimin e partive obligon partitë t’i bëjnë transparente donacionet

Ekonomi

​Projektligji për financimin e partive obligon partitë t’i bëjnë transparente donacionet

Më: 26 janar 2022 Në ora: 14:47
Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere në mbledhjen e sotme votoi në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për financimin e subjekteve politike, si dhe ligjin për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës i ndryshuar dhe plotësuar me ligjin 03/L-256 .

Arsyetimin e këtij projektligji e ka bërë Mentor Borovci nga Zyra Ligjore e Zyrës së Kryeministrit, i cili theksoi se në aspektin buxhetor është paraparë një kosto shtesë mbi gjysmë milion euro, ku përfshinë numrin e punëtorëve dhe mallra e shërbime.

Përveç kësaj, duke iu përgjigjur anëtarëve deputetë të këtij Komisioni, Borovci tha se ky projektligj është në përputhje me rekomandimet dhe standardet e Komisionit të Venedikut.

Madje, ai tha se projektligji adreson edhe transparencën e financimit të partive politike.

Borovci: Janë inkorporuar rekomandimet e Komisionit të Venedikut

"Mendoj që teksti i projektligjit ka mjaft rregull juridik për sa i takon donacioneve, ashtu siç na ka rekomanduar fjalë për fjalë Komisioni i Venedikut e deri te obligimi që donacionet të bëhen transparente nga ana e subjekteve politike. E po ashtu deri te Zyra që ka mandat ose kompetenca që të shqiptojë edhe gjoba në përputhje me Ligjin për kundërvajtje", tha Borovci.

Përkundër që deputetët e opozitës shfaqën kritikat e tyre për këtë projektligj, VV, LDK dhe AAK votuan pro procedimit për shqyrtim në seancë, me kërkesën e deputetit Avdullah Hoti, që mes dy leximeve të formohet një Grup punues për trajtimin e raportit të Komisionit të Venedikut.

Ish-kryeministri Hoti tha se është e nevojshme që Komisioni për Buxhet ta trajtojë raportin e Komisionit të Venediku.

Hoti: Ne duhet ta shqyrtojmë raportin e Komisionit të Venedikut

"Propozoj që ta procedojmë për në seancë, por përpara leximit të parë ne të kujdesemi që përmes stafit të Komisionit të pranojmë raportin e Komisionit të Venedikut, edhe një përmbledhje të diskutimit që kanë bërë në diskutimin publik që duket se kanë pasur Zyra e Kryeministrit me partitë politike. Jam i interesuar po ashtu që me këtë rast t'ia adresojmë edhe vërejtjet që kanë dhënë këto misione monitoruese në vazhdimësi, të Bashkimit Evropian", u shpreh Hoti.

Edhe deputeti nga AAK-ja, Pal Lekaj u shpreh I habitur se si zyrtari ligjor nga Zyra e Kryeministrit nuk bëri të qartë vërejtjet e Komisionit të Venediku. Derisa ka kërkuar që me anë të këtij projektligji të rregullohet strikt auditimi i brendshëm nga partitë.

Lekaj: Nuk u bë e qartë cilat ishin vërejtjet e Komisionit të Venedikut

"Sa i përket Komisionit të Venedikut, se cilat kanë qenë vërejtjet. me të drejtë e kërkoj këtë edhe ish-kryeministri, që ta dimë ne si deputetë se cilat kanë qenë ato vërejtje apo këshilla për këtë projektligj. Dhe nuk e pashë sa i përket auditimit të brendshëm, përveç atij të jashtëm, që me i propozua subjekteve politike të kenë rregulla strikte për auditimin e brendshëm. Sepse ka mjaft subjekte politike që mund ta keq përdorin sidomos në zgjedhje. Shumica e subjekteve nuk i financojnë në mënyrë të barabartë", u shpreh Lekaj.

Ndërkaq, kryetari i Komisionit Armend Muja kërkoj shpjegime për rregullimin e çështjes së Fondit për Demokratizim. Megjithatë, Muja mori një përgjigje të shkurtër nga Borovci se kanë bërë përpjekje për adresimin e kësaj çështje.

Muja: Si do të rregullohet çështja e Fondit 1 përqind për Demokratizim?

"Në lidhje me Fondin 1 për qind të Demokracisë për ato subjekte që nuk kanë mundësi me u mbuluar kostot e detyrimeve financiare, ndërkaq në koncept dokument thuhet se është propozuar me qenë financimi përmes fondit për demokratizim, e cila nuk është qartësuar në Ligjin aktual. A mund të na shpjegoni nëse kjo është adresuar në draftin e fundit?", pyet Muja.

Në anën tjetër, nënkryetari i Komisionit, Mërgim Lushtaku i cili ka abstenuar ka konstatuar se Projektligji në fjalë bie ndesh me opinionin e Zyrës Ligjore.

Lushtaku: Projektligji bie ndesh me opinionin e Zyrës Ligjore

"Ne karshi këtij opinioni duhet të rishikojmë se a kemi të drejt me vendosur edhe për këtë Projektligj, sepse po bie në kundërshtim. Në këtë drejtim kërkoj nga ju të konsultoheni me Zyrën Ligjore nëse është i njëjti version që nuk kemi të drejt me vendos për një projektligj të tillë", tha Lushtaku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat