Ministri Peci del sërish në ara: Do të jem afër prodhuesve vendorë

Ekonomi

Ministri Peci del sërish në ara: Do të jem afër prodhuesve vendorë

Më: 1 maj 2022 Në ora: 21:00
Foto nga vendi i ngjarjes

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci ka vizituar fermerin Vedat Hysenin në fshatin Oshlan të Vushtrrisë.

Peci tha se Hyseni e kishte mbrojtur me pushkë tokën e fshatit të tij gjatë luftës ku edhe ishte plagosur.

Ndërsa sot ai po i del zot tokës duke i punuar 90 hektarë me kultura të ndryshme bujqësore,nga këto 36 hektarë me grurë.

Postimi i plotë:

👨‍🌾”Bujqësia është ndryshe këtë vit!” – është fjalia e parë e një bisede të frytshme për bujqësinë nga Vedat Hyseni i Oshlanit tëVushtrrisë.

🇦🇱Ai i doli Zot gjatë luftës tokës së Oshlanit e Kosovës duke e mbrojtur me pushkë e duke u plagosur për liri.

🌾Sot ai vazhdon të jetë në krye të detyrës duke i dalë Zot tokës së Oshlanit për të mos e lënë djerrinë.

🌱Vedati mbjellë afër 90 hektarë me kultura të ndryshme bujqësore e nga këto 36 hektarë me grurë. Këtë vit falë lehtësimit të procedurave në aplikim dhe rritjes së përkrahjes financiare Vedatit do t’i rritet përkrahja e shtetit. Nëse vitin e kaluar, Vedati ka përfituar për vetëm 6 hektarë tokë të punuar nga 150€ për hektarë për kulturën e grurit; këtë vit ai do të përfitojë 474€ për hektarë për 36 hektarët e tij të punuar të tokës me qira. Ai do të përfitojë përkrahje shtesë rreth 11,600€ vetëm për kulturën e grurit.

🚜Peripecitë e shumta deri tek sigurimi i pajisjeve bujqësore të luftëtarit të lirisë me plagë në trup, janë të trishta…

🤝Mirëpo kjo nuk e ka ndaluar Vedatin që për 2-3 vite të jetë fermeri me sipërfaqet më të mëdha të mbjellura në Komunën e Vushtrrisë.

🤲Në këtë natë të madhe, takimet me fermer sikur Vedati janë burim frymëzimi për mua si Ministër i Bujqësisë sepse gjithçka është e mundur kur punon me zemër, kur ke vullnet e dëshirë.

🇽🇰Afër prodhuesve vendorë!

#QeveriaKurti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat