Gjysma e punëtorëve në prodhimtari me paga nën 300 euro

Ekonomi

Gjysma e punëtorëve në prodhimtari me paga nën 300 euro

Më: 6 qershor 2022 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Gjysma e punëtorëve në sektorin e industrisë përpunuese kanë paga neto nën mesataren e vendit, sipas një grafikoni që e ka publikuar Instituti GAP të hënën, bazuar në të dhënat e Administratës Tatimore të Kosovës.

Numri i punëtorëve në sektorin e prodhimit me punësim të qëndrueshëm në vitin 2021 ishte rreth 27 mijë e 50. Ndërkaq në dhjetor numri i të punësuarve në këtë sektor ishte rreth 40450. Bazuar në këto të dhëna nënkupton që mbi 20 mijë persona në këtë sektor, në dhjetor janë paguar me më pak se 300 euro neto.

Paga mesatare neto sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, në vitin 2021 ka qenë 432 euro.

Nga grafikoni nënkupton që gati 40 për qind e të punësuarve në këtë sektor kanë paga deri 250 euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat