Ballkani Perëndimor ballafaqohet më papunësi të të rinjve

Ekonomi

Ballkani Perëndimor ballafaqohet më papunësi të të rinjve

Më: 14 qershor 2022 Në ora: 17:33
Foto ilustrim

Shifrat e prezantuara në Laboratorin e Rinisë së Ballkanit Perëndimor, projektit të Bashkimit Evropian dhe Këshillit për Bashkëpunim Rajonal (RCC), të organizuar sot në Budva të Malit të Zi, flasin se papunësia është problemi më i madh me të cilin ballafaqohen të rinjtë e Ballkanit Perëndimor në përgjithësi, në Kosovë në veçanti.

Përmes një komunikate për media nga kjo organizatë thuhet se anketat e realizuara me të rinjtë e të gjitha shteteve Ballkanike tregojnë shifra të larta të përgjigjeve të të rinjve të cilët thotë se papunësia dhe edukimi jo cilësor po ndikojnë më së shumti në ofrimin e një perspektive të sigurtë në jetën e tyre.

35.1 % është mesatarja e papunësisë së të rinjve në rajon.

"Ndërkaq, 62 % e të rinjve e konsiderojnë papunësinë si problemin më të madh me të cilin ata ballafaqohen, të përcjellë nga 14 % të të tyre që mendojnë se pamundësia e qasjes në edukim cilësor, është problemi i dytë për ta", thuhet në komunikatë.

“Mundësitë e papërshtatshme të punësimit janë një nga problemet më të mëdha me të cilat përballen të rinjtë.  1 në 3 të rinj janë të papunë,  që përkthehet në më shumë se dyfishi i shkallës së papunësisë së të rinjve në BE, 17%. Por, në një notë pozitive, 43% e të rinjve konsiderojnë se është më e rëndësishme ajo që i bashkon se sa ajo çka  i ndan. Bashkëpunimi rajonal funksionon. Çdo veprim e aksion që ndërmerrni,  i jep mundësi vendeve  tuaja të jenë një hap më pranë mundësive më të mira të punësimit për të rinjtë,” tha sot në Budva Pranvera Kastrati, Koordinatore E Tregut të Përbashkët në Këshillin e Bashkëpunimit Rajonal (RCC), në hapjen e Konferencës Përfundimtare “Laboratori i Politikave Rinore për Papunësinë e të rinjve”.

Veprimtaria, e quajtur "Jepi zë të rinjve, një rajon  i përshtatshëm për JU, organizuar nga Projekti i KBR për të Rinjtë e Ballkanit Perëndimor, mblodhi më shumë se 40 të rinj dhe politikëbërës nga i gjithë rajoni, për të prezantuar aktivitetet e tyre dhe zgjidhjet për çështjet e të Rinjve.

Ditjon Fetahu, Menaxher i Projektit në Këshillin Rinor të Kosovës, duke potencuar se Kosova ka popullsinë më të re në Ballkan, ka thënë se shteti akoma nuk ka krijuar një mjedis për shfrytëzimin e plotë të këtij potenciali të madh. Rrjedhimisht, edhe përqindja e të rinjve për të dalë nga Kosova është jashtëzakonisht e madhe.

“60 për qind e popullsisë së Kosovës janë nën moshën 30 vjeçare. Meqë edhe papunësia është në nivele të larta, edhe numrat e të rinjve të cilët dëshirojnë ta lënë Kosovën për të dalë e punuar në Bashkimin Evropian, është shumë e madhe. Natyrisht, këtu ndikojnë shumë rrethana të tjera që kanë ngritur këtë përqindje, duke u nisur nga mungesa e liberalizimit të vizave, sistemi arsimor jo cilësor, mungesa e një sistemi shëndetësor jo të qëndrueshëm e të sigurt dhe, natyrisht, mungesa e një ekonomie që ofron perspektivë dhe punë të qëndrueshme për ta.”, ka thënë Fetahu.

70 % e të rinjve të Ballkanit Perëndimor besojnë se anëtarësimi në Bashkimin Evropian do të ishte gjë e mirë për ekonomitë e tyre respektive, ndërsa 93 % besojnë administratat publike në vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të forcojnë mekanizmat për konsultimin dhe përfshirjen e të rinjve në vendimmarrje.

Sejnur Veshall, zëvendësministër i Kulturës në Kosovë, ka thënë se Qeveria po punon për fuqizimin e një mjedisi që siguron më shumë mundësi për të rinjtë.

“Qeveria ka ndarë 20 milion euro për realizimin e projekteve dhe ideve të reja. Posaçërisht në idetë inovative. Qëllimi ynë që të krijojmë një treg që është në gjendje të përfshijë sa më shumë kërkesat e të rinjve për punë dhe realizimin e tyre.”, ka thënë Veshall.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat