Situata në tregjet globale i ngjan asaj të viteve '70

Ekonomi

Situata në tregjet globale i ngjan asaj të viteve '70

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 18:16
Foto ilustrim

Bursa e Nju Jorkut prej gjysmë shekulli nuk ka rezultate kaq të këqija në gjysmën e parë të vitit dhe me shumë gjasa tregu i arit do të vazhdojë edhe për disa muaj.

Guvernatori i Fed-it, Jerome Powell, përsëriti se qëllimi qendror i bankës qendrore është lufta kundër inflacionit dhe pyetja kryesore është nëse rritja e normave të interesit do të çojë në një recesion.

Edhe Powell nuk e di saktësisht se cili do të jetë rezultati, duke thënë se nuk ka absolutisht asnjë garanci që Fed do të jetë në gjendje të arrijë qëllimet e saj.

Ndërkohë, John Williams nga dega e Fed në Nju Jork bën thirrje për një shtrëngim edhe më të shpejtë të politikës monetare, ai është i bindur se Fed do të duhet të shtrëngojë sërish normën e interesit me 0.75 pikë përqindje në korrik.

Siç tha ai në një intervistë për CNBC, norma e fondeve të Fed do të jetë midis 3 dhe 3.5 për qind në fund të vitit dhe midis 3.5 dhe 4 për qind vitin e ardhshëm.

Kostot më të larta të huamarrjes pritet të ngadalësojnë rritjen ekonomike të këtij viti në 1.0 deri në 1.5 për qind dhe papunësia të rritet nga 3.6 aktuale në më shumë se 4 për qind.

Megjithatë, John Williams është i bindur se normat dukshëm më të larta të interesit nuk do të çojnë në një ulje të vështirë të ekonomisë, gjë që është një pikëpamje mjaft optimiste.

Në një sondazh të ekspertëve të Wall Street të kryer nga Deutsche Bank, 17 për qind e tyre besojnë se një recesion në Shtetet e Bashkuara tashmë ka filluar këtë vit. Në anketën e shkurtit nuk kishte asnjë opinion të tillë.

Edhe bakri, i cili konsiderohet “mjeku” i ekonomisë (çmimi i tij pasqyron në mënyrë të përsosur pritjet ekonomike, sepse është një lëndë e parë jashtëzakonisht e rëndësishme), parashikon kohë të vështira: çmimi i tij ka rënë nën 8000 dollarë për ton, të paktën pas shkurtit 2021, dhe do të jetë i vështirë, thotë ai drejtimi i lëvizjes së naftës, ku situata është shumë e vështirë për shkak të sanksioneve ndaj Rusisë.

Në bankën JPMorgan, analistët madje paralajmëruan se çmimi i naftës mund të rritet në 380 dollarë për fuçi nëse Putin vendos të ulë seriozisht prodhimin e naftës ruse, në një skenar ekstrem me pesë milionë fuçi në ditë, që supozohet se nuk ndikon në ekonominë ruse, por që do të shkaktonte më shumë dëme.

Se sa e errët ishte gjysma e parë e vitit në Wall Street mund të shihet në tri indekset kryesore të aksioneve të Nju Jorkut.

S & P 500 ra 20.6 për qind (më së shumti që nga viti 1970), Nasdaq 29.5 për qind (më së shumti në histori), dhe Dow Jones një modeste 15.3 për qind, që është ende më e larta nga viti 1962.

Parashikimet për gjysmën e dytë të viti janë kryesisht jo optimistë, ekziston ende një rrezik i madh për një tjetër shitje të madhe, sepse, sipas Goldman Sachs, tregjet e aksioneve aktualisht po reflektojnë vetëm frikën e një recesioni të lehtë.

Nëse gjatë tendencave të mëparshme rënëse në 2008 dhe 2020, bankat qendrore erdhën në ndihmë duke njoftuar një çlirim shtesë të likuiditetit, këtë herë nuk duhet llogaritur.

Krejt e kundërta – bankat qendrore në mbarë botën do të vazhdojnë të rrisin normat e interesit, natyrisht në dëshirën për të ulur inflacionin.

Analogjia me fillimin e viteve 70 është mjaft e përshtatshme: edhe atëherë bota ishte e shqetësuar për luftën (Vietnam) dhe inflacionin ose stagflacionin.

Besimi i konsumatorëve tani është gjithnjë e më i brishtë, tregu i pasurive të paluajtshme po ftohet dhe fitimet e korporatave ka të ngjarë të ftohen gjithashtu.

Javën e ardhshme fillon sezoni i publikimit të rezultateve tremujore të biznesit të korporatave amerikane, para së gjithash bankave JPMorgan Chase, Wells Fargo dhe Citigroup.

Analistët parashikojnë se kompanitë e përfshira në indeksin S&P 500 do të kenë një rritje mesatare të të ardhurave prej 4.3%. Parashikimet do të jenë gjithashtu të rëndësishme, pra çfarë presin kompanitë në gjysmën e dytë të vitit. Shumica do të përballen me marzhe më të ulëta fitimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat