Për herë të parë që nga nisja e luftës, çmimi i naftës zbret në nivelin më të ulët, kaq kushton

Ekonomi

Për herë të parë që nga nisja e luftës, çmimi i naftës zbret në nivelin më të ulët, kaq kushton

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 09:42
Ilustrim

Për herë të parë që prej nisjes së agresionit rus në Ukrainë, çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare ka zbritur në nivelin më të ulët. Prej dy ditësh në bursë një fuçi naftë kushton 93-94 dollarë, nga mbi 103 dollarë që ishte çmimi në fund të korrikut.

Kjo është rënia më e fortë e regjistruar që prej 16 marsit të këtij viti kur nafta zbriti në 95 dollar fuçia. Tregjet ndërkombëtare u tronditën menjëherë pas nisjes së luftës e për pasojë çmimi i naftës bruto arriti deri në 127 dollarë fuçia në javën e parë të muajit mars, dhe gjithë kjo kohë është shoqëruar me luhatje të forta.

Por pavarësisht kësaj rënie, një fuçi kushton rreth 22 dollarë më shumë se në 5 gusht të vitit 2021. Kjo luhatje e fortë e çmimit të naftës por edhe e energjisë elektrike dhe lëndëve djegëse erdhi për shkak të pozicionit dominues që ka Rusia në furnizimin e Evropës me këto produkte. Po ashtu roli dominues i Rusisë në furnizimin me gaz, ndikoj më tej në shtrenjtimin e karburantit dhe energjisë në Evropë.

Të mërkurën, grupi i prodhuesve të naftës i njohur si OPEC Plus ra dakord të rrisë prodhimin me 100.000 fuçi në ditë në shtator, një sasi e vogël krahasuar me 650.000 fuqi naftë që SHBA vendosi të hedhë në treg në muajt korrik dhe gusht.

Në vendin tonë aktualisht qytetarët një litër naftë e blejnë për 221 lekë, që është çmimi i fundit i caktuar nga Bordi i Transparencës për Monitorimin e Karburanteve. Pas uljes së çmimit të naftës bruto në bursë, pritet që edhe bordi në vend të reflektojë çmimet e reja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat