Njohësi i kriptovalutave përqesh deputetët, thotë se ka huqje të mëdha përkthimi në draft-ligj

Ekonomi

Njohësi i kriptovalutave përqesh deputetët, thotë se ka huqje të mëdha përkthimi në draft-ligj

Më: 7 gusht 2022 Në ora: 09:58
Foto ilustrim

Njohësi i kriptovalutave, Lum Ramabaja, ka kritikuar draft-ligjin e Kuvendit të Kosovës për kripto-asetet, duke thënë se në rast të miratimit në këtë formë do ta kenë të pamundur bizneset të funksionojnë në Kosovë.

“Përmbajtja e draftit, ndërsa nuk është për me kesh po për me kajt. Niveli i inkompetences ke next level. Realisht është e pamundur me pasë crypto biznes në Kosovë nëse bohet ky ligj”.

Po ashtu, Ramabaja thotë se edhe përkthimi ka qenë tejet joprofesional.

“Përmbajtja e draft-ligjit t’ri për crypto në Kosovë po është bukur kriminele tbh. Këtë dokument qeveria nuk e ka përpilu (komplet kane fail [dështuar] në përkthim). Shumë më kish interesu me ditë kush ua ka dërgu dokumentin – a ECB, IFM, apo ndonjë entitet tjetër…”, ka shkruar ai.

Në nenin e parë të këtij draft-ligji thuhet se qëllimi është të rregullojë: Licensimin, autorizimin dhe mbikëqyrjen operatorëve që ushtojnë veprimtari të ndërlidhur me  emetimin, shpërndarjen, tregtimin dhe ruajtjen e kripto-aseteve.

Po ashtu, me të synohet edhe sanksionimi në rastin e praktikave abuzive, kushtet e operimit, organizimin dhe qeverisja e operatorëve në fushën e emetimin, tregtimin dhe rruajtjen e kripto-aseteve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat