Rriten normat e interesit për kredi, kërkohet hetimi i bankave komerciale

Ekonomi

Rriten normat e interesit për kredi, kërkohet hetimi i bankave komerciale

Më: 17 shtator 2022 Në ora: 23:47
Foto ilustrim

Çmimet e larta nuk po mund të i paguajnë vetëm me pagat e tyre. Kështu qytetarët kohët e fundit kanë rritur intersimin për marrje të kredisë.

Por, kjo do të ju kushtojë qytetarëve edhe më shtrenjtë, pasi që disa banka komerciale në vend kanë filluar t’i rritin normat e interesit bankar me arsyetimin “si rrjedhojë e rritjes së normës në Euribor-it në tregun evropian”.

Në Bankën Qendrore të Kosovës kanë pohuar se për kreditë me norma variabile të interesit, mund të ndryshojë norma e interesit.

Në anën tjetër, eksperti financiar, Florin Aliu, për gjithë këtë po kërkon hetim nga Autoriteti i Konkurrencës.

Ndërkaq, profesori ekonomisë, Nagip Skënderi kërkon nga Qeveria të ndërmerr masa konkrete për të mbështetur qytetarët.

Banka Botërore ka njoftuar se rritja e normave të interesit mund të nxisë recesion në vitin 2023.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat