​Dedaj: Kosova po bëhet vazhdimisht atraktive për tërheqjen e intestitorëve të huaj

Ekonomi

​Dedaj: Kosova po bëhet vazhdimisht atraktive për tërheqjen e intestitorëve të huaj

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 13:45
Foto nga vendngjarja

Në panelin e dytë të konferencës rajonale, me temë: “Çfarë ofron Kosova dhe vendet e rajonit për investitorët?”, Zef Dedaj drejtor i përgjithshëm i Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA) theksoi se Kosova po bëhet vazhdimisht më aktraktive për tërheqjen e investitorëve të huaj.

Sipas Dedajt në periudhën janar-qershor të këtij viti 39 për qind janë më të larta investimet e huaja se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Dedaj tha se deri në fund të vitit pritet të arrijnë deri 1 miliard euro investimet e huaja në Kosovë.

Në këtë konferencë rajonale ku po marrin pjesë përfaqësues të institucioneve nga Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, partnerë e organizata vendore e ndërkombëtare, dhe përfaqësues të bizneseve nga të tri vendet, Dedaj tha se Kosova ka taksat më të ulëta krahasuar me vendet e rajonit.

Në këtë panel, edhe Dragana Shofranac, menaxhere e Projektit në Odën Ekonomike të Malit të Zi tha se shteti tyre ka taksa favorizuese për investime të huaja.

Sipas saj në sektorin e turizmit ka klimë të favorshme për investime në Mal të Zi.

Edin Fakic udhëheqës i sektorit për kujdes për klientë dhe investitorë në Maqedoninë e Veriut, tha se në shtetin e tij ka rritje të investimeve të huaja për shkak të një imazhi të mirë dhe lehtësirave të shumta.

Për këtë ka inkurajuar Kosovën dhe Shqipërinë për të marrë shembull klimën e favorshme të krijuar nga Maqedonia e Veriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat