Kryesuesi i KGJK-së: Kategorizimi i pagave cenon pavarësinë e gjyqësorit

Ekonomi

Kryesuesi i KGJK-së: Kategorizimi i pagave cenon pavarësinë e gjyqësorit

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 20:49
Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj

Vlera e koeficientit dhe kategorizimi në paga që i është bërë sistemit gjyqësore është cenuar thellë pavarësia e tij.

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj, tha se me koeficientin dhe kategorizimin e pagave të caktuara nga qeveria e Kosovës për sistemin gjyqësor është cenuar dinjiteti i gjyqësorit.

“Është njëri prej vendimeve që Këshilli Gjyqësor i Kosovës, e ka pritur nga qeveria, nuk ka qenë befasues dhe është vendim për keqardhje, si dhe është ndërhyrje direkte në pavarësinë e sistemit gjyqësor”, tha ai sonte në transmetuesin publik.

Zogaj tha se ky vendim është në vazhdën që qeveria ka bërë dhe ka atakuar sistemin gjyqësor. Ai ka këtë kategorizim e ka lidhur me luftën që Këshilli Gjyqësor i Kosovës e ka pasur me qeverinë e Kosovës në dy vitet e fundit për çështjen e Vetingut në vend.

Sipas tij me këtë kategorizim për paga është dekurajim për gjeneratat e reja që synojnë të jenë pjesë në sistemin gjyqësor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat