Gërxhaliu për dinarin: Vendim i qëlluar në kohë dhe rrethana të gabuara

Ekonomi

Gërxhaliu për dinarin: Vendim i qëlluar në kohë dhe rrethana të gabuara

Më: 31 janar 2024 Në ora: 09:57
Safet Gërxhaliu

Për vendimin e BQK-së për ndalimin e përdorimit të dinarit serb në Kosovë ka folur eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu.

Ai tha se ndalimi i dinarit është vendim i qëlluar në kohë dhe rrethana të gabuara.

Gërxhaliu thotë se edhe për këtë çështje duhet të ketë dialog me BE e SHBA-në.

Mos koordinimi me aleatët po e dëmton Kosovën, thotë Gërxhaliu.

“Duhet ta kuptojmë që në aspektin ligjor Kosova ka të drejtë për të zbatuar ligjin dhe rregulloren. Vetë fakti që jemi me një proces të dialogut të mbikëqyrur nga BE e të mbështet në SHBA duhet të kemi një koordinim me aleatët tanë kur Kosova është nën sanksione dhe në raport me BE e ka rritur pakënaqësinë, vendimet e tilla pa koordinim  me ndërkombëtarët po e dëmtojnë Kosovën. Nuk flitet për procese të pastra ekonomike në raporte Kosovë-Serbi pa politikën, ky korrelacion politik po e kthen Kosovën në pikën zero”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat