Rritja e infektimeve nga mutacionet e COVID-19, shtetet evropiane ndalojnë maskat prej lecke

Evropë

Rritja e infektimeve nga mutacionet e COVID-19, shtetet evropiane ndalojnë maskat prej lecke

Më: 23 janar 2021 Në ora: 17:56
Foto ilustrim

Rritja e infektimeve nga mutacionet e COVID-19, shtetet evropiane ndalojnë maskat prej lecke

Ndërsa po përballen me variantet e reja të COVID, që janë më të transmetueshëm e që kanë sjellë një rritje të numrit të infeksioneve, vendet në Europë kanë filluar të bëjnë të detyrueshme përdorimin e maskave mjekësore.

Qeveria Franceze ka marr vendimin që njerëzit të përdorin vetëm maska që bllokojnë 90% të grimcave, duke eliminuar maskat prej lecke, të bëra vetë.

Ky vendim i Francës, pason atë të Gjermanisë, që kërkon që të gjithë njerëzit të mbajnë maska që bllokojnë 95% të grimcave.

Po ashtu, një masë e tillë pritet të merret edhe nga Austria.

Kjo për shkak se përhapja e virusit ka qenë mjaft e lartë dhe maskat e bëra vetë në shtëpi, prej lecke nuk janë të sigurta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat