Vullkani spanjoll vjen së fundmi me një “shatërvan lavash” që shkojnë qindra metra lartësi

Evropë

Vullkani spanjoll vjen së fundmi me një “shatërvan lavash” që shkojnë qindra metra lartësi

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 15:32
Foto

Një vullkan që shpërtheu gjatë pesë javëve të fundit në ishullin spanjoll La Palma është më aktiv se kurrë.

Kjo edhe është konfirmuar nga zyrtarët të hënën, pasi rrjedhat e reja të lavës pas një shembjeje të pjesshme të kraterit kërcënuan të përfshinin zonat e paprekura më parë.

Një “lumë i ri i fuqishëm shkëmbi i shkrirë” doli nga vullkani Cumbre Vieja së fundmi.

Instituti i Vullkanologjisë i Ishujve Kanarie e përshkroi atë si “një shatërvan gjigant llave”.

“Ne jemi në një fazë të re, e cila është shumë më intensive”, tha Pedro Hernández, një studiues në institut, për transmetuesin publik RTVE.

Shpërthimi çoi një re hiri vullkanik lart mbi ishullin jashtë Afrikës veriperëndimore.

Banorët vëzhguan për të parë se çfarë drejtimi do të merrte rrjedha e re e llavës dhe autoritetet u përgatitën të largonin më shumë njerëz nga shtëpitë e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat