Bundestagu zgjodhi Presidenten e re, ajo është Berbel Bass

Evropë

Bundestagu zgjodhi Presidenten e re, ajo është Berbel Bass

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 20:40
Berbel Bass

Presidentja e re e Bundestagut është zgjedhur Berbel Bass. Në seancën konstituive të mbledhjes së re për Bass, kandidaten e Partisë Socialdemokrate (SPD), votuan 576 nga 736 deputetë.

Parlamenti gjerman mbajti një seancë konstituive pas zgjedhjeve parlamentare të mbajtura më 26 shtator.

Ajo mori funksionin nga Wolfgang Schaeuble. Në fjalimin e saj të parë si presidente e Bundestagut, ajo tha se do të luftonte që gratë të kenë një rol më të rëndësishëm në parlament. Bass është vetëm gruaja e tretë në krye të Bundestagut që nga viti 1949.

Bass vuri gjithashtu në dukje se ajo do të mbronte Dhomën e Ulët nga urrejtja dhe premtoi "të mbronte demokracinë nga armiqtë e saj".

Angela Merkel gjithashtu mori pjesë në seancë si e ftuar dhe presidenti Frank-Walter Steinmeier duhet të shpërndajë zyrtarisht qeverinë sonte, dhe të gjithë anëtarët e kabinetit të saj duke u kërkuar të qëndrojnë në detyrë deri në zgjedhjen e një qeverie të re.

Në përbërjen e mëparshme të Bundestagut, Bass (53) ishte nënkryetare e grupit parlamentar socialdemokrat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat