Rekord i ri në Serbi – mbi 18 mijë të infektuar dhe 26 të vdekur shkaku i coronavirusit

Evropë

Rekord i ri në Serbi – mbi 18 mijë të infektuar dhe 26 të vdekur shkaku i coronavirusit

Më: 18 janar 2022 Në ora: 16:10
Foto ilustrim

Në 24 orët e fundit në Serbi janë regjistruar edhe 18006 të rinj të infektuar me coronavirus dhe 26 persona kanë vdekur si pasojë e coronavirusit.

Janë 109 pacientë me aparate respiratore. Sipas të dhënave të reja, në 24 orët e fundit janë analizuar 39740 mostra.

Qeveria e Serbisë miratoi një ndryshim në dekretin për masat për parandalimin dhe frenimin e sëmundjes infektive.

Sipas ndryshimeve të fundit, të infektuarit me coronavirus që trajtohen në shtëpi janë të detyruar të qëndrojnë shtatë ditë në izolim dhe pas ekzaminimit në klinikën e COVID-it, izolimi ndërpritet pa analiza.

Ndryshimi i dekretit, i cili u botua në Fletoren Zyrtare dhe hyri në fuqi, saktëson se kjo dispozitë zbatohet për personat që janë testuar për praninë e virusit dhe që nuk janë diagnostikuar me asnjë simptomë apo shenjë të sëmundjes. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat