LIVE: Mijëra të vrarë, bombardohen qytetet, Kievi dhe Kharkivi rezistojnë, merret qyteti i parë pas 1 jave

Evropë

LIVE: Mijëra të vrarë, bombardohen qytetet, Kievi dhe Kharkivi rezistojnë, merret qyteti i parë pas 1 jave

Nga: Bota sot Më: 3 mars 2022 Në ora: 06:44
Një pamje ajrore tregon një ndërtesë banimi të shkatërruar nga granatimet në vendbanimin Borodyanka në rajonin e Kievit, Ukrainë, 3 mars 2022. REUTERS/Maksim Levin

(E plotësuar 16:08) - Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare nis hetimin për krime të mundshme të luftës në Ukrainë

Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka nisur një hetim penal për krime të mundshme lufte në Ukrainë.

Prokurori, Karim Khan, ka njoftuar se ai do të përshpejton hetimin pasi kishte marrë kërkesa nga 39 vende anëtare, shumica prej tyre evropiane.

Një veprim i tillë është i paprecedentë në gjykatë, ku prokurorët zakonisht presin muaj për miratim nga një panel gjyqtarësh, raporton The New York Times.

Më shumë se 120 vende nënshkruan traktatin që krijoi Gjykatën Penale Ndërkombëtare, e cila është e vetmja gjykatë ndërkombëtare e përhershme e krijuar për të trajtuar gjenocidin, luftërat e agresionit, krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit.

Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara nuk janë anëtare të gjykatës.

Sipas The New York Times, rruga për një hetim të Gjykatës Penale Ndërkombëtare përfshin dërgimin e ekipeve në vendet e krimeve të supozuara të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, intervistimin e dëshmitarëve dhe mbledhjen e provave të dokumentuara.

Ukraina nuk është anëtare e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, por i ka dhënë asaj juridiksion përpara luftës. Hetimet mund të zgjasin shumë muaj.

Khan nuk përmendi në mënyrë specifike Rusinë. Ai tha se hetimi do të përfshijë “çdo pretendim të kaluar dhe të tanishëm për krime lufte, krime kundër njerëzimit ose gjenocid të kryer në çdo pjesë të territorit të Ukrainës nga çdo person.”

Sipas statutit të gjykatës, çështjet mund të ngrihen jo vetëm kundër atyre që kryejnë krime, por edhe ndaj atyre që urdhërojnë ose falin krimet.

Kjo teorikisht mund të çojë në akuza kundër Presidentit Vladimir V. Putin të Rusisë.

Rusia, si Shtetet e Bashkuara, nuk është anëtare e gjykatës, kështu që nuk ka asnjë detyrë ligjore të dorëzojë njerëzit e saj për ndjekje penale. Por gjykata mund të lëshojë urdhër-arreste ndërkombëtare që detyrojnë anëtarët të arrestojnë të dyshuarit që janë paditur nga gjykata.

Një televizion rus ndal përkohësisht punën

Kanali televiziv rus, Dozhd do të ndalë përkohësisht punën, ka thënë drejtorja e përgjithshme e televizionit, Natalya Sindeeva.

Ajo ka lëshuar një deklaratë pasi radio stacioni, Ekho Moskvy, një prej mediumeve të fundit liberale në Moskë, është mbyllur pas presionit për mbulimin e luftës në Ukrainë.

“Neve na duhet forcë për të kuptuar si mund të punojmë prej tani. Ne shpresojmë se do të rikthejmë transmetimin dhe do të vazhdojmë punën”, ka thënë Sindeeva përmes një deklarate të publikuar në faqen e kanalit.

Ambasada e Ukrainës në Britani goditet nga sulmet kibernetike

Ambasada ukrainase në Britani ka bërë të ditur se faqja e saj zyrtare është jofunksionale për shkak të sulmeve kibernetike.

Putin: Rusia do t’i arrijë qëllimet e veta

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka thënë homologut të tij francez, Emmanuel Macron se Rusia do ta çmilitarizojë me sukses Ukrainën dhe do ta bëjë atë neutrale.

Këto, sipas tij, janë qëllimet e tij për Ukrainën.

Sipas një skripte të bisedës telefonike, Putin ka thënë se çdo përpjekje për të vonuar negociatat do të rezultojë me një Rusi që zgjeron listën e kërkesave, transmeton BBC.

Putin po ashtu i ka thënë Macronit se nuk është pajtuar me një fjalim që ka mbajtur ai një ditë më parë.

Në të, Macron ka thënë se Putin është përgjegjës për nisje të luftës.

OKB: 10 milionë njerëz në Ukrainë ndodhen në "rrezik vdekjeprurës"

Komisionarja e Lartë e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, tha sot se dhjetëra milionë njerëz në Ukrainë janë në rrezik potencialisht vdekjeprurës, pasi operacionet ushtarake ruse po përshkallëzohen me bombardimet e qyteteve të mëdha dhe raportet për sulme grupore ndaj objektivave civile.

Duke hapur debatin urgjent të Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së për Ukrainën dhe për të shqyrtuar krijimin e një komisioni hetimor për shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut nga Rusia, Bachelet bëri thirrje për një ndërprerje urgjente të armiqësive.

“Stafi im në Ukrainë ka kontaktuar disa grupe që kanë frikë nga persekutimi nëse trupat ruse përparojnë, duke përfshirë anëtarët e komunitetit tatar të Krimesë në Ukrainën kontinentale, si dhe mbrojtës të shquar të të drejtave të njeriut dhe gazetarë”, tha ajo në Gjenevë, raporton Reuters.

Çfarë dimë për autokolonën masive ruse jashtë Kievit?

Për ditë të tëra, banorët e Kievit ishin përgatitur për një kolonë rreth 70 kilometra të gjatë me tanke ruse, automjete të blinduara dhe artileri tërheqëse për të mbërritur për një sulm në kryeqytetin ukrainas.

Ditë më vonë, ata janë ende duke pritur. Të enjten, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe tha se karvani duket se ka ngecur rreth 30 kilometra jashtë Kievit dhe ka bërë "pak përparim të dukshëm" gjatë tri ditëve të fundit, duke cituar inteligjencën.

"Trupi kryesor i kolonës së madhe ruse që përparon në Kiev mbetet mbi 30 km nga qendra e qytetit, pasi është vonuar nga rezistenca e fortë ukrainase, prishja mekanike dhe bllokimi. Kolona ka bërë pak përparim të dukshëm në më shumë se tre ditë," thuhet në deklaratë.

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha mbrëmë se ndërsa kolona dhe shtytja më e gjerë e Rusisë drejt Kievit "mbetet e bllokuar", ekzistonte një shqetësim i rëndësishëm "se ndoshta dritarja po mbyllet për të qenë në gjendje të marrë ndihma në qytetet që mund të bëhen nën rrethim".

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane u tha gazetarëve se megjithëse autokolona po vuan mungesë karburanti dhe ushqimi, SHBA-të kanë vlerësuar se rusët "do të mësojnë përsëri nga këto hapa të gabuara dhe këto pengesa dhe do të përpiqen t'i kapërcejnë ato".

Përparimi i bllokuar i kolonës mund të krijojë probleme të shumta strategjike për Rusinë, transmeton CNN.

Fundoset anija e një shteti të NATO-s në ujërat e Ukrainës

Një anije transporti me flamur të Estonisë është fundosur në ujërat e Ukrainës pak minuta më parë.

Dyshohet se ra në mina detare.

Anija “Helt” ishte përballë brigjeve të Ukrainës, kur u dëgjua një shpërthim dhe më pas u fundos.

Mësohet se katër anëtarët e tjerë të ekuipazhit janë të zhdukur.

“Anija është fundosur. Dy pjesëtarë të ekuipazhit janë në një gomone në ujë dhe katër të tjerë janë të zhdukur. Nuk e di se ku janë për momentin”, shprehet tha Igor Ilves, drejtor menaxhues i Vista Shipping Agency me bazë në Talin.

BE dhe Rumania do të krijojnë qendër logjistike për furnizimet e Ukrainës

Bashkimi Evropian po planifikon të bashkërendojë shpërndarjen e furnizimeve për Ukrainën nëpërmjet një qendre të re logjistike në Rumani.

Kështu njoftuan presidentja e Komisionit Evropian, Urusla von der Leyen dhe presidenti rumun, Klaus Iohannis në Bukuresht të enjten.

"Ju jeni një shembull i shkëlqyer i solidaritetit evropian," tha von der Leyen, duke vlerësuar gatishmërinë e Rumanisë për të ndihmuar refugjatët nga Ukraina.

Qendra logjistike do të jetë magazinë për furnizime, duke përfshirë donacione private, nga ku mund të organizohet dërgesa në Ukrainë nën mbikëqyrjen e BE-së.

Qendra duhet të funksionalizohet brenda pak javësh, tha Iohannis.

Sipas Komisionit Evropian, qendra të tjera logjistike janë planifikuar në Poloni dhe Sllovaki.

Në fillim të luftës në Ukrainë qytetarët rumunë u mblodhën në kufi në një numër të madh për të mirëpritur refugjatët me ushqim, ujë, batanije dhe qumësht për foshnja.

Ukrainasit ua bllokojnë trupave ruse rrugën drejt uzinës bërthamore

Turma ukrainasish kanë formuar më 2 mars një barrierë ndërmjet forcave ruse dhe një uzine bërthamore, në qytetin e Enerhodarit, duke bllokuar avancimin e trupave pushtuese.

Macron zhvillon biseda telefonike me Putinin dhe Zelenskyn

Presidenti francez, Emmanuel Macron foli në telefon me presidentin rus Vladimir Putin të enjten, konfirmuan Moska dhe Parisi, pa dhënë detaje të diskutimit të tyre.

Sipas Pallatit Elyse, telefonata zgjati një orë e gjysmë dhe u mbajt në mëngjes.

Më pas, Macron telefonoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Një mbrëmje më parë, Macron kishte theksuar në një fjalim se donte të vazhdonte të bisedonte me Putinin.

"Ne nuk jemi në luftë me Rusinë," tha Macron.

“Kam zgjedhur të qëndroj në kontakt me presidentin Putin dhe do të vazhdoj pa u lodhur të bëj gjithçka që është e nevojshme për ta bindur atë të tërheqë forcat e armatosura”.

Putin 'viktimë e sistemit të tij' thotë ish shkruesi i fjalimeve të presidentit rus

Ish-shkruesi i fjalimeve të Vladimir Putin, Abbas Gallyamov, punoi nën Putinin për tre vjet kur ai u bë president i Rusisë dhe e ka përshkruar atë si "të palogjikshëm dhe irracional", raporton BBC transmeton "Bota sot".

Duke folur në Radio 5 Live, ai thotë se Putin synonte që "trupat ruse të hynin në kufi, ukrainasit do të dorëzoheshin dhe [Presidenti] Zelensky do të ikte në SHBA".

Ai thotë se ideologjitë e Putinit burojnë nga "mosdëgjimi i kundërshtimeve apo kritikave" nga ata që e rrethojnë dhe beson se ai është bërë "viktimë e sistemit të cilin e krijoi vet".

Gallyamov thotë se Putini do t'i shihte sanksionet e vendosura nga Perëndimi si diçka që ai do të kishte nevojë ta "anulonte", së bashku me Ukrainën që "përmbushte kërkesat [e tij] për të mos u anëtarësuar në NATO".

Të dyja do të ishin arsye e mjaftueshme që Putini të qetësonte qëndrimin e tij aktual, thotë ai.

Zyrtari i NATO-s thotë se Rusia po kalon në sulme më të drejtpërdrejta në qytetet ukrainase

Rusia do të marrë një qasje më të drejtpërdrejtë në përpjekjet e saj për të kapur qytetet ukrainase pasi planet për të rrethuar objektiva si Kievi janë çorientuar, sipas një zyrtari ushtarak të NATO-s.

“Ne po shohim një ndryshim në strategji nga pala ruse… Ata janë më pak të përqendruar në rrethimin e qyteteve, më të përqendruar në përpjekjen për të hyrë”, tha zyrtari i paidentifikuar për CNN.

“Bombardimet [më të rënda] janë një efekt anësor i këtij ndryshimi”, tha zyrtari.

Përparimi i ngadalshëm i Rusisë dhe humbjet e rënda të pësuar në ditët e para të pushtimit të saj kanë detyruar ndryshimin, tha zyrtari, me forcat ruse tani të penguara nga çështjet logjistike ndërsa përpiqen të shtyjnë më tej në Ukrainë.

“Është i gjithë zinxhiri logjistik që në njëfarë mënyre nuk po funksionon [siç duhet]”, tha zyrtari i NATO-s.

“Pra, ajo që kemi parë është një strategji vërtet e dobët, e kombinuar me përgatitjen e keqe dhe rënien e moralit.”

“Ata nuk kanë ushqim, u mungon karburanti dhe gjithashtu pjesë këmbimi”, shtuan ata.

Ndërsa një rezistencë e vendosur ukrainase është kryesisht përgjegjëse për pengimin e përparimit rus, zyrtari i NATO-s paralajmëroi se situata në terren mund të ndryshojë me shpejtësi dhe se “pritjet” duhet të “menaxhohen”.

Ukrainasit do të lodhen ndërsa Rusia ka ende rezerva të reja, paralajmëroi zyrtari.

“Rusia ende mund të përshkallëzohet më tej”, thanë ata.

Ky zyrtar për CNN ka shtuar tutje se ka ende një shans që ushtria bjelloruse të bashkohet me ofensivën.

Kush po e kontrollon territorin e Ukrainës?

Në grafikën më poshtë mund të kuptoni se sa kanë avancuar forcat ruse në Ukrainë, deri më 2 mars.

Lufta në Ukrainë tashmë ka hyrë në ditën e tetë.

Kontrolli i territorit të Ukrainës

Gjendja e avancimit të forcave ruse në Ukrainë, deri më 2 mars.

Image
Bazuar në raportimet mes 27 shkurtit dhe 3 marsit

Hungaria nuk e mbështet propozimin e BE-së për mbrojtjen e përkohshme për refugjatët ukrainas

Hungaria nuk e ka mbështetur propozimin e Komisionit Evropian për të dhënë mbrojtje të përkohshme për njerëzit që ikin nga Ukraina.

"Ka rregulla të qarta për azilin tashmë në fuqi dhe Hungaria do t'i japë statusin e refugjatit të gjithëve", tha shefi i kabinetit të kryeministrit Viktor Orban, të enjten.

Komisioni Evropian propozoi të mërkurën dhënien e mbrojtjes së përkohshme njerëzve që ikin nga lufta në Ukrainë, duke përfshirë një leje qëndrimi dhe qasje në punësim dhe mirëqenie sociale.

Këshilli i qytetit të Mariupol: Granatimet po na e pamundësojnë evakuimin

Më shumë tani nga qyteti port jugor i Mariupolit, i cili është nën sulm të vazhdueshëm nga forcat ruse, raporton BBC transmeton "Bota sot".  Autoritetet lokale atje thonë se rusët po ndalojnë furnizimet me energji elektrike, ujë dhe ngrohje, si dhe po shkatërrojnë urat dhe lidhjet hekurudhore.

“Ata po pengojnë furnizimet me ushqime, duke na bllokuar si në Leningrad”, thotë këshilli i qytetit në deklaratën e tij të fundit, duke iu referuar rrethimit vdekjeprurës dhe të zgjatur të qytetit rus nga forcat gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Ushtarët nga hordhia e Putinit po bombardojnë vazhdimisht qytetin, duke na penguar të evakuojmë të lënduarit, gratë dhe fëmijët. “Ky është gjenocidi ndaj popullit ukrainas”, thuhet në deklaratë.

Image

Rusia "zero" në jug të Ukrainës

Në shtatë ditët që nga fillimi i këtij konflikti, Ukraina jugore është bërë një front kritik mbrojtës kundër përparimeve të Rusisë, shkruan BBC transmeton "Bota sot".

Moska ka zgjedhur të rrethojë qytete të shumta atje, duke e parë rajonin si strategjikisht jetik për suksesin e pushtimit në tërësi.

Kontrolli i bregdetit jo vetëm që do të shkëputte pjesën tjetër të Ukrainës nga deti, por gjithashtu do të krijonte një lidhje të drejtpërdrejtë midis Krimesë së aneksuar nga Rusia dhe rajonit rusisht-folës të Donbasit. Le të marrim një minutë për të përmbledhur atë që po ndodh atje:

Kherson ka një popullsi prej 280,000 banorësh dhe është deri tani qyteti më i madh që ka rënë në duart e forcave ruse. Ndodhet në brigjet e lumit Dnieper, duke u dhënë atyre që janë në kontroll akses në kanalet kritike që furnizojnë me ujë Krimenë.

Image
Trupat ruse u dislokuan dje drejt Khersonit nga Krimea

Një tjetër port i madh është Mariupol, me popullsi 430,000, i cili po granatohet dhe rrethohet. Nëse kapet me sukses, Rusia do të ketë krijuar një lidhje të drejtpërdrejtë midis Ukrainës lindore dhe Krimesë, që të dyja tashmë janë të kontrolluara nga Rusia.

Krimea është një pjesë rusisht-folëse e Ukrainës që u aneksua nga Moska në 2014. Është vendi ku Rusia nisi pjesën më të madhe të kësaj ofensive jugore nga një javë më parë.

Odesa është qyteti i tretë më i madh i Ukrainës dhe porti më i rëndësishëm i vendit në Detin e Zi, si dhe është një terminal kryesor i naftës. Deri më tani, një milion banorët e saj i kanë shpëtuar luftimeve më të rënda.

Kjo është për shkak se Rusia aktualisht nuk ka bërë asnjë përpjekje të përbashkët për të avancuar në perëndim të Kherson - përtej raporteve të izoluara të zbarkimit të parashutistëve.

 

Kryediplomati i BE-së bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Bashkimi Evropian po bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë, tha të enjten kryediplomati i BE-së Josep Borrell.

"Kjo luftë duhet të ndalet tani. Unë bëj thirrje për një armëpushim të menjëhershëm.

Unë bëj thirrje për krijimin e menjëhershëm të korridoreve humanitare," shkroi Borrell në Twitter.

Borrell shtoi se blloku po qëndron në krah të Moldavisë, e cila po pret më shumë se 20,000 fëmijë refugjatë që ikin nga lufta.

 

Gazetari i thotë ju i keni duart e “përlyera me gjak”/ Kështu përgjigjet Lavrov

Gjatë një konference për shtyp me gazetarët e huaj, ministri i Jashtëm rus është pyetur nga një gazetar në lidhje me vrasjen e civilëve në Ukranë.

Gazetari: Si e ndjeni veten kur vriten fëmijë në Ukrainë nga lufta dhe ju i keni duart e’ përlyera me gjak’ në këtë çështje?

Në përgjigje të tij, Lavrov tha se “gratë, fëmijë dhe të moshuar janë vrarë me mijëra në rajonin Donbas të Ukrainës lindore”. ‘Nuk mund të them asgjë më shumë sesa këto që thashë’. 

Ai i referohet vdekjeve gjatë konfliktit midis separatistëve pro-rusë dhe forcave ukrainase në Donbas midis 2014 dhe 2022, jo vdekjeve gjatë pushtimit aktual rus të Ukrainës.

 "Po na shkatërrojnë," thotë këshilli i qytetit Mariupol

Këshilli i qytetit të Mariupolit tha se Rusia vazhdimisht dhe qëllimisht po bombardon infrastrukturën kritike civile në portin jugor të Ukrainës, duke e lënë atë pa ujë, ngrohje ose energji elektrike dhe duke parandaluar sjelljen e furnizimeve ose evakuimin e njerëzve.

"Ata po bllokojnë furnizimet ushqimore, duke na vendosur në një bllokadë, si në Leningradin e vjetër. Qëllimisht, për shtatë ditë, ata kanë shkatërruar infrastrukturën kritike të qytetit për mbështetjen e jetesës. Nuk kemi përsëri dritë, ujë apo ngrohje."

Këshilli tha se po kërkon të krijohet një korridor humanitar për qytetin.

"Ne po shkatërrohemi si komb. Ky është gjenocid i popullit ukrainas," tha ai.

Lufta me Rusinë, mbi 570 mijë ukrainas kanë gjetur strehë në Poloni

Më shumë se 570 mijë ukrainas kanë shkuar në Poloni që prej shpërthimit të luftës Rusi-Ukrainë, thotë agjencia e Gardës Kufitare polake.

Sipas Agjencisë 95 mijë ukrainas kishin kaluar kufirin vetëm gjatë ditës së djeshme.

Në Poloni jetojnë një deri në dy milionë ukrainas, me shumë njerëz që  janë strehuar te të afërmit e tyre në Poloni.

Ndërkohë ata që nuk kanë ku të qëndrojnë po transportohen në qendrat e improvizuara të akomodimit në stacionet e zjarrfikësve dhe salla sportive në të gjithë vendin, shkruan BBC.

 Zelensky drejtuar rusëve: Bëhuni gati për të paguar dëmshpërblimet

Presindenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky zotohet se vendi do të rindërtohet – dhe thotë se Rusia do të mësojë për “reparacionet”, shkruan BBC.

“Edhe nëse shkatërroni të gjitha katedralet dhe kishat tona të Ukrainës, nuk do të shkatërroni besimin tonë, besimin tonë të sinqertë në Ukrainë dhe Zot, besimin te njerëzit”, thotë ai.

Zelensky po ashtu thotë se “ne do të rindërtojmë çdo shtëpi të vetme, çdo rrugë të vetme, çdo qytet të vetëm.

Dhe ne po i themi Rusisë – mësoni fjalët “reparacione” dhe “kontribute”. Ju do të na paguani plotësisht për atë që keni bërë kundër shtetit tonë, kundër çdo ukrainasi tonë.”

Franca u kërkon qytetarëve të largohen nga Rusia

Franca u bëri thirrje qytetarëve të saj të enjten që të largohen nga Rusia nëse prania e tyre atje "nuk është thelbësore", pas pushtimit të Ukrainës nga Moska dhe mbylljes së hapësirës ajrore midis Rusisë dhe Bashkimit Evropian.

“Në kontekstin e pushtimit të Ukrainës nga Rusia dhe pas vendosjes së sanksioneve ndërkombëtare, ne duhet të rrisim vigjilencën tonë”, shkroi Ministria e Jashtme në faqen e saj të internetit.

Britania e Madhe konfirmon sanksione të tjera kundër Rusisë

Qeveria britanike ka njoftuar këtë mëngjes një raund shtesë sanksionesh në vazhdën e pushtimit rus ndaj Ukrainës.

Kompanitë ruse në industrinë e aviacionit dhe hapësirës nuk do të kenë më akses në shërbimet e sigurimit ose risigurimit me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, qoftë drejtpërdrejt apo tërthorazi.

Një deklaratë tha se kjo masë do të “kufizojë përfitimet që marrin subjektet ruse nga aksesi i tyre në tregun global të sigurimeve dhe risigurimeve”.

Ajo synon “të izolojë më tej ekonominë e Rusisë nga sistemi financiar ndërkombëtar”, tha qeveria.

Ukraina: 34 civilë të vrarë në rajonin e Harkivit

Sulmet e Rusisë në popullatën civile vranë 34 civilë në rajonin lindor të Ukrainës, në Harkiv në mes të datave 2 dhe 3 mars.

Kështu thanë shërbimet e emergjencës të enjten, më 3 mars.

Përveç kësaj, lideri i rajonit lindor të Donetskut tha se qyteti port i Mariupol, një nga objektivat e para të pushtimit rus, ka mbetur pa furnizim me ujë dhe energji elektrike.

Mbyllet stacioni radiofonik i njohur për kritikat ndaj Kremlinit 

Stacioni radiofonik Echo Moskwy, i cili është i njohur në Rusi për kritikat ndaj Kremlinit, do të mbyllet, shkruan blick.ch transmeton "Bota sot".

Kryeredaktori Alexei Venediktov njoftoi të enjten në Moskë se bordi i drejtorëve kishte vendosur të mbyllte stacionin dhe faqen e tij të internetit.

Transmetuesi kishte raportuar në mënyrë kritike për luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Qetësia e natës u shkatërrua nga shpërthimet/BBC jep detaje, si kaloi nata dhe si e gjeti mëngjesin Kievin

Është dita e tetë e pushtimit rus të Ukrainës.

Vetëm pas mesnatës në Kiev, sirena e sulmit ajror u ndez përsëri. Qetësia në mes të natës u shkatërrua nga disa shpërthime të mëdha, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Ky është kolona zanore e këtij qyteti tani. Në një kryeqytet ku shumë nuk mund të flenë, u postuan imazhe në rrjetet sociale të një topi të madh portokalli që ndriçon qiellin.

Dita zbardhi shumë e ftohtë, gri. Është një mëngjes tjetër ku banorët e Kievit dëgjojnë se autokolona e blinduar mamuth e Moskës në buzë të qytetit është ende e bllokuar.

"Kolona ka bërë pak përparim në më shumë se tre ditë," tha ministria e mbrojtjes e Ukrainës në një deklaratë.

Raportet flasin për mungesa të mundshme të ushqimit dhe karburantit, të rrotave të ngecura në baltë, të forcave të trazuara ruse dhe rezistencës ukrainase.

Në buzë të një qyteti të rrethuar, ka raportime për luftime të ashpra dhe rrugët janë të shpërndara me kufoma të djegura dhe automjete ushtarake.

Në të gjithë Ukrainën, kryebashkiakët dërgojnë përditësime për gjendjen e dëshpëruar të qyteteve të tyre.

Kryebashkiaku Igor Kolykhaiev, i cili dikur kryesonte qytetin port jugor të Khersonit, postoi një mesazh në Facebook duke informuar banorët se flamuri ukrainas ende fluturon mbi qytetin e tyre, por nuk kishte forca ukrainase.

Ai u tha trupave pushtuese, të cilat tani kontrollojnë qytetin e parë të madh, "të mos qëllojnë njerëzit".

Kryebashkiaku Vadym Boychenko i Mariupolit, tani nën bombardime intensive dhe një katastrofë humanitare që po thellohet, raportoi se sulmet ruse po zmbrapseshin "me dinjitet".

Më shumë se një milion ukrainas kanë ikur; shumë të tjerë vazhdojnë të luftojnë ndërsa Rusia përparon dhe sulmon me forcë shkatërruese në veri, lindje dhe jug të vendit.

Ministri i Mbrojtjes: Mjetet ushtarake ruse të shkatërruara nga Ukraina do të mjaftonin për të armatosur disa vende

Numri i mjeteve ushtarake që janë shkatërruar nga forcat ukrainase do të mjaftonte për të armatosur ushtritë e disa vendeve, sipas një deklaratë të ministrit të Mbrojtjes Oleksij Reznikov në fjalimin e tij drejtuar kombit, sipas Ukrinform.

“Ushtria jonë ka shkatërruar tashmë mijëra mjete ushtarake ruse aq sa do të mjaftonin për të armatosur ushtritë e disa vendeve. Parashutistët, këmbësoria dhe artileria, të gjitha po na dëshmojnë se ukrainasit janë më të mirët”, tha ministri.

Ai theksoi se për 168 orë Ukraina ka arritur të zmbrapsë pushtuesit rusë. “Askush. As në Rusi dhe as në Perëndim, askush nuk besonte se ky konflikt do të zgjaste një javë. Deri më 24 shkurt, dy të tretat e ukrainasve ishin të bindur se në rast të një pushtimi të plotë rus, ne do të mbijetonim. Sot e besojnë pothuajse 90% prej tyre”, tha Reznikov.

Sipas tij, ky është rezultat i heroizmit nga mbrojtësit ukrainas, performancës profesionale të komandantëve dhe përkushtimit të secilit ukrainas.

Rikujtojmë se me 24 shkurt, presidenti rus Putin i shpalli luftë Ukrainës dhe filloi një pushtim në shkallë të gjerë. Trupat ruse po vrasin civilë, po bombardojnë dhe shkatërrojnë infrastrukturën kryesore, ndërsa raketat po godasin shtëpitë e ukrainasve.

Ukraina ka ngritur zyrtarisht një padi kundër Rusisë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare të OKB-së në Hagë. 38 vende kanë apeluar së bashku në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për të hetuar krimet e luftës të Rusisë në Ukrainë.

Ukraina bën bilancin e luftës: Kemi vrarë 9000 ushtarë, shkatërruam mbi 200 tanke

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka bërë bilancin e humbjeve që i kanë shkaktuar armikut rus. Deri më tani sipas përditësimit kanë vrarë 9000 ushtarë.

Bilanci;

Humbjet totale luftarake të armikut nga 24.02 deri në 03.03 ishin afërsisht:

personel / rreth 9000 persona

tanke – 217

automjete të blinduara luftarake / APV – 900 njësi

sistemet e artilerisë – 90

MLRS – 42

sistemet e luftës kundërajrore – 11,

aeroplan – 30 njësi (informacioni do të specifikohet),

helikopterë – 31 njësi (informacioni do të specifikohet);

teknologjia e automobilave / automjetet – 374,

skafe të lehta – 2 njësi,

rezervuarët e karburantit – 60,

Niveli operativ-taktik UAV / Niveli operacional-taktik UAV – 3,

Të dhënat po përditësohen. Llogaritja është e ndërlikuar nga intensiteti i lartë i armiqësive

Në ditën e tetë të luftës forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Kherson në jug të vendit. Është qyteti i parë i madh ukrainas që merret nga Rusia prej fillimit të luftës. Një autokolonë me mjete ushtarake ruse është parë pranë Kievit, sipas një zyrtari amerikan të mbrojtjes. Bombardime janë regjistruar sërish në Kharkiv. Edhe qyteti port Mariupol në jug është bombarduar, dyshohet se kanë humbur jetën shumë civilë. Megjithatë, ushtria e Ukrainës pretendon se qyteti mbetet ende në duart e tyre. Për herë të parë Moska pranon humbje të mëdha nga lufta me Ukrainën. Kremlini thotë se 498 ushtarë janë vrarë dhe 1597 të tjerë janë plagosur. Ndërsa Presidenti ukrainas Zelensky pretendon se ky numër është shumë më i madh, rreth 9000 rusë të vrarë në një javë. Sot pritet takimi i dytë i delegacioneve ruse dhe ukrainase.

Inteligjenca britanike jep detaje për kolonën e gjatë ruse drejt Kievit

Inteligjenca ushtarake britanike ka bërë të ditur se pak përparim është bërë në tre ditët e fundit nga kolona e gjatë e forcave ruse që po i afrohen Kievit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Trupi kryesor i kolonës ushtarake, i cili po i afrohet kryeqytetit nga veriu i tij, "mbetet mbi 30 km nga qendra e qytetit duke u vonuar nga rezistenca e fortë ukrainase, prishja mekanike dhe bllokimi".

Përditësimi i ministrisë së mbrojtjes shton gjithashtu se qytetet Kharkiv, Chernihiv dhe Mariupol mbeten nën kontrollin e Ukrainës.

Në shifrat e viktimave të Rusisë, Britania e Madhe parashikon se shifrat aktuale janë "konsiderueshme më të larta" se 498 të vrarë dhe 1,597 të plagosur të deklaruara deri më tani nga Moska.

Mbyllet radiostacioni liberal i Rusisë, Ekho Moskvy

Radioja Ekho Moskvy, një simbol i lirisë së re të medias në Rusinë post-sovjetike, tha të enjten se do të mbyllej pasi u hoq nga transmetimi për shkak të raportimit të tyre në lidhje me pushtimin e Ukrainës nga Moska.

“Me shumicën e votave të bordit të drejtorëve të Ekho Moskvy, u vendos që të likuidohej stacioni i radios Ekho Moskvy dhe uebsajti”, tha kryeredaktori i tij Alexei Venediktov në Telegram.

Franca ka frikë nga "më e keqja që na pret" në luftën e Rusisë kundër Ukrainës

Franca të enjten, më 3 mars, shprehu frikën se faza më e keqe e luftës së Rusisë kundër Ukrainës nuk ka filluar akoma , me qytetet kryesore të Ukrainës në rrezik të rrethimit nga forcat ruse.

"Unë mendoj se është e mundur që më e keqja është përpara nesh," tha Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian për France 2 TV, duke thënë se Rusia do të shikonte të rrethonte qytetet pasi pritjet e saj fillestare për një fitore të shpejtë u shkatërruan nga rezistenca ukrainase.

“Rusët hynë në Ukrainë në kërkim të një sulmi të shpejtë, një përparim i shpejtë që do të lejonte Rusinë të kontrollonte Ukrainën”, tha Le Drian.

"Nuk ishte kështu, për shkak të rezistencës shembullore, të guximshme dhe të fortë nga ukrainasit", tha ai.

Ai tha se pas rënies nën kontrollin rus të qytetit jugor të Hersonit, i konfirmuar nga Ukraina gjatë natës, qendrat duke përfshirë Harkivin në lindje, Mariupolin në jug dhe vetë Kievin janë në rrezik të rrethimit.

Këshilltari i Presidentit të Ukrainës kërkon ndihmë humanitare nga OSBE-ja

Ukraina ka nevojë për korridore humanitare të mbështetura nga organe të tilla si Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në vazhdën e pushtimit të Rusisë, tha të enjten një këshilltar i zyrës presidenciale të Ukrainës.

“Fshatrat dhe qytetet ku janë vendosur kolonat e trupave ruse kthehen menjëherë në vende të plaçkitjeve, grabitjeve, vrasjeve”, shkroi Mykhailo Podolyak në Twitter.

"Ne kemi nevojë për korridore humanitare - ushqim, ilaçe, ambulancë, evakuim. Ne kemi nevojë për ndihmë aktive të organizatave ndërkombëtare, duke përfshirë OSBE-në. Mjaft folëm", shkroi ai.

Hungaria nuk do të kundërshtojë sanksionet ndaj Rusisë

Hungaria nuk do të përdor veton ndaj sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Rusisë.

Uniteti i bllokut 27 anëtarësh është parësor në mes të luftës në Ukrainë, të cilën Budapesti e dënon pa mëdyshje, ka thënë kryeministri Viktor Orban.

Orban tha se lidhjet e Hungarisë me Rusinë kanë qenë "të balancuara dhe të drejta" deri në të kaluarën shumë të afërt, por lufta ka krijuar një situatë të re.

Ai shtoi megjithatë se nuk ka asnjë arsye për të ndërprerë lidhjet energjetike me Moskën.

Zelensky ushtarëve rus: “Nuk do gjeni as ushqim e asnjë minutë qetësi” 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka shpallur një luftë të ashpër kundër trupave ruse. “Nuk do të keni paqe këtu, nuk do të keni ushqim këtu, nuk do të keni asnjë minutë të qetë këtu”, tha ai në një videomesazh të enjten mbrëma, raporton media zvicerane blick.ch transmeton “Bota sot”.

Pushtuesit do të merrnin vetëm një gjë nga ukrainasit: "Aq rezistencë e ashpër sa do të kujtojnë përgjithmonë se ne nuk do të heqim dorë nga ajo që është e jona".

Ushtria ruse "nuk e di se për çfarë janë këtu"

Brenda një jave, Ukraina prishi planet që “armiku” kishte përgatitur prej vitesh. Selensky foli për gati 9000 ushtarë rusë të vrarë.

Gjendja morale e ushtrisë ruse po përkeqësohet, pohoi presidenti ukrainas. Ushtarët rusë kapeshin çdo ditë rob. Dhe ata thonë vetëm një gjë. Ata nuk e dinë se për çfarë janë këtu”, tha ai. “Këta janë fëmijë që janë përdorur. Merrni ata në shtëpi."

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës kishte raportuar më parë se më shumë se 5840 ushtarë rusë ishin vrarë që nga fillimi i luftës. Ministria ruse e Mbrojtjes nuk u pajtua. Sipas tij, deri më tani janë vrarë 498 ushtarë rusë. Këto ishin shifrat e para zyrtare nga Rusia që nga fillimi i luftës. Informacioni nuk është i verifikueshëm në mënyrë të pavarur.

Luftimet vazhduan edhe të enjten mbrëma. Mariupol, Kharkiv dhe Kiev ishin objektiva të sulmeve atë natë. Kryebashkiaku i Mariupol e quan atë "ditën më të vështirë të luftës" për qytetin deri më tani. Ushtria ruse ka marrë edhe qytetin e Hersonit.

Ushtria e Ukrainës: Mariupol mbetet në duart tona

Në përditësimin e fundit, ushtria e Ukrainës ka pohuar se forcat ruse mbeten “të pasuksesshme” në drejtimet që po përparojnë dhe se qyteti jugor i Mariupolit mbetet në duart e Ukrainës.

Mariupol, i cili ka përjetuar bombardime intensive, shihet si një çmim kyç për rusët pasi do të bashkonte forcat e tyre në jug dhe në lindje.

Sipas deklaratës ushtarake, forcat ruse kanë vazhduar sulmet e tyre në zonat afër kryeqytetit Kiev – Vyshgorod, Fastiv dhe Obukhiv – me më shumë kampe fushore ruse të vëzhguara edhe në zona të tjera.

Ai shtoi se parashutistët rusë janë vëzhguar në rajonin e Detit të Zi së bashku me anije me raketa, duke u drejtuar në drejtim të qytetit port jugor të Odesës.

Deklarata paralajmëroi gjithashtu përdoruesit e internetit kundër ndarjes së “informacionit të granatimeve në kohë reale” pasi kjo “mund të jetë me interes për gjuajtësit rusë për të rregulluar më tej goditjen e ardhshme të armikut”.

Boychenko i quan qytetarët "heronj të mëdhenj": E duam vendin tonë, fitorja do të jetë në anën tonë

Kryetari i bashkisë së qytetit jugor të Ukrainës, Mariupol, Vadym Boychenko e quajti të mërkurën ditën më të vështirë të pushtimit rus, kjo meqë vendi u përball me bombardime e që bëri që të rritej edhe numri i të plagosurve.

Boychenko, përmes një deklarate në “Telegram” iu drejtuar qytetarëve të Mariupolit, duke thënë se forcat ukrainase ukrainase luftuan me guxim kundër atyre që po qëllonin në shtëpi.

CNN shkruan se ende nuk kanë verifikuar raportet e ushtarëve rusë që kanë qëlluar në shtëpitë e civilëve.

Boychenko tha gjithashtu se infrastruktura kritike ishte komprometuar në qytet dhe se qytetarët janë pa ujë dhe energji elektrike derisa shërbimet komunale t'i rivendosin ato të enjten.

Ai i quajt qytetarët heronj të mëdhenj.

"Dhe ju të dashur qytetarë të Mariupolit jeni heronj të mëdhenj. Të gjithë ne po luftojmë për lirinë tonë, për vendin tonë, për Mariupolin tonë të vetëm. Ne nuk po sulmojmë askënd. Ne thjesht jemi ulur në shtëpi. Kjo do të thotë se Zoti është me ne. Kjo do të thotë se e vërteta është me ne. Kjo do të thotë se fitorja do të jetë në anën tonë”, ka shkruar Boychenko.

Ai falënderoi mjekët, punonjësit e shërbimeve komunale, forcat e armatosura të Ukrainës dhe të gjithë qytetarët.

“Së bashku vërtet do ta mbijetojmë këtë. Ne do të jemi fitimtarë. Mendoj se e meritojmë. Ne jemi ukrainas. Ne e duam vendin tonë. Ne e duam qytetin tonë. Lavdi heronjve! Lavdi Ukrainës!” tha ai.

Trupat ruse dhe të mbështetura nga Rusia kishin rrethuar qytetin me rreth 400,000 banorë nga tre anët që nga pasditja e së mërkurës, ndërsa Kremlini kërkon të përfundojë një kufi tokësor që do të lidhte Krimenë me Rusinë jugore.

Të mërkurën herët në mëngjes, Boychenko tha se kishte 128 njerëz në spitale, me mjekë që punonin pa pushim "për jetën e banorëve të Mariupolit".

Kujtojmë që mëngjesin e 24 shkurtit, Rusia sulmoi Ukrainën.

Ekspertët dënojnë përdorimin e municioneve thërrmuese në Ukrainë

Ekspertët monitorues të konfliktit, që mbrojnë të drejtat e njeriut dhe shkencën e armëve denoncojnë përdorimin e municioneve thërrmuese kundër popullsisë ukrainase, shkruan blick.ch transmeton Bota sot.

Sipas organizatave të të drejtave të njeriut, disa persona, përfshirë fëmijë, janë vrarë në sulme të këtij lloji në qytetet e Ukrainës ditët e fundit.

“Duhet të përgatitemi për vuajtje të tmerrshme”, tha Simone Wisotzki nga Fondacioni Hessian për Kërkimin e Paqes dhe Konfliktit në funksion të artilerisë ruse, e cila po afrohet më pranë qyteteve të mëdha, Agjencia Gjermane e Shtypit.

Municionet thërrmuese janë raketa ose bomba që shpërthejnë ndërsa janë ende në ajër mbi objektiv dhe lëshojnë një numër të madh mjetesh të vogla shpërthyese, të ashtuquajturat nënmunicione. Këto mini-bomba, përafërsisht sa një kanaçe me gaz ose aerosol, më pas bien në tokë brenda një rrezeje prej disa dhjetëra metrash.

Ata mund të depërtojnë edhe në automjete të blinduara lehtë dhe jo vetëm të lëndojnë për vdekje njerëzit aty pranë me efektet e tyre të fragmentimit. Municionet thërrmuese mund të gjuhen nga toka me raketahedhës, por ato mund të hidhen edhe si bomba nga avionët.

Mini bomba shkatërrojnë makina dhe dëmtojnë ndërtesa Ekspertët që folën për agjencinë gjermane të shtypit lënë pak dyshime se municionet thërrmuese janë përdorur mbi Kharkiv në ditët e fundit. Qyteti me më shumë se një milion banorë është i dyti më i madh në Ukrainë.

Fotot dhe videot e dëshmitarëve okularë tregojnë jo vetëm ndikimin e municioneve thërrmuese në zonat e banuara të qytetit, por edhe mbetjet e municioneve që nuk kanë shpërthyer.

Një video nga një kamerë vëzhgimi në Kharkiv tregon municione thërrmuese që bien para dhe mbi një ndërtesë shumëkatëshe në mes të një zone banimi.

Mini-bombat shkatërrojnë makina, dëmtojnë ndërtesën dhe gjithashtu mund të godasin njerëzit që shihen në skajin e videos. "Është një zonë civile që bombardohet këtu dhe kjo është një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar, Konventave të Gjenevës," tha Wisotzki për dpa pasi pa pamjet.

Lidhur me deklaratat e ministrit rus të mbrojtjes Sergei Shoigu të martën, sipas të cilave Rusia "synon vetëm objektet ushtarake" dhe "punon ekskluzivisht me armë të precizionit të lartë", studiuesi i konfliktit Visotsky tha: "Municonet thërrmuese nuk janë armë precize".

Ky lloj municioni është i rrezikshëm jo vetëm për shkak të efektit të menjëhershëm shpërthyes dhe të shrapnelit. Sipas Alan Barlow, këshilltar kryesor teknik për organizatën "Conflict Armament Research", të paktën dhjetë për qind e nën-municioneve nuk shpërthejnë siç synohet: "Këto plehrat paraqesin një rrezik të madh shpërthimi për njerëzit në zonë për sa kohë që ato nuk çaktivizohen. ." Barlow i tha DPA se ai gjithashtu pa mbetjet e municioneve thërrmuese në fotot nga Kharkovi.

SHBA i bën thirrje Putinit që të “ndalojë menjëherë gjakderdhjen”

Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i bëri thirrje presidentit rus Vladimir Putin, që “të ndalojë menjëherë gjakderdhjen” dhe të tërheqë trupat nga territori i Ukrainës, në një deklaratë të lëshuar vonë të mërkurën me orën amerikane.

Në deklaratën e saj, SHBA akuzoi gjithashtu Rusinë se ka nisur një “sulm të plotë ndaj lirisë së medias dhe të vërtetës”, duke bllokuar qasjen në mediat e pavarura.

SHBA theksoi gjithashtu “mbytjen” e platformave të mediave sociale nga Rusia si Twitter, Facebook dhe Instagram.

Deklarata vjen pasi Rusia ka intensifikuar sulmet në qytetet kryesore të Ukrainës, duke rezultuar në një numër në rritje të vdekjeve të civilëve.

Si pasojë e këtyre sulmeve, më shumë se një milion njerëz janë larguar nga Ukraina për të kërkuar strehim diku tjetër.

Perëndimi “prishi planet e Rusisë për supremaci ajrore”

Ish-gjenerali amerikan, David Petraeus, tha se Rusia do të kishte epërsi absolute ajrore mbi Ukrainën, sikur Perëndimi të mos kishte dërguar më herët armë, furnizime dhe raketa të mbrojtjes ajrore.

“Rusët do të ishin në gjendje të bënin çfarë të donin, por nuk janë, për shkak të këtyre sistemeve”, tha Petraeus për BBC-në.

Ai tha se shumë raporte të verifikuara për avionët e rrëzuar rusë, sugjerojnë se forcat ruse kanë pësuar “humbje shumë të mëdha”.

Perëndimi është duke e ndihmuar Ukrainën me armatim qysh para fillimit të pushtimit rus, më 24 shkurt.

Bashkimi Evropian, për herë të parë në historinë e tij, është duke financuar armatimin e një vendi në konflikt - në këtë rast Ukrainës.

1 milion njerëz janë larguar nga Ukraina, thotë agjencia e OKB-së për refugjatët

Më shumë se një milion njerëz janë larguar nga Ukraina që kur forcat ruse pushtuan vendin javën e kaluar, tha kreu i agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët, raporton TheGuardian.

Filippo Grandi përmes një postimin në Twitter deklaroi:

Në vetëm shtatë ditë ne kemi qenë dëshmitarë të eksodit të një milion refugjatësh nga Ukraina në vendet fqinje.

Për shumë miliona të tjerë, brenda Ukrainës, është koha që armët të heshtin, në mënyrë që të mund të sigurohet ndihma humanitare shpëtimtare.”

Është eksodi më i shpejtë i refugjatëve këtë shekull, shtuan Kombet e Bashkuara.

Pavarësisht arrestimeve, në Shën Petersburg​ vazhdojnë protestat kundër luftës

Në qytetin e lindjes të presidentit rus, Vladimir Putin, Shën Petersburg, qytetarët kanë protestuar sërish në rrugët e këtij qyteti kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Ashtu si në ditët e mëparshme, ata u përballen me prani të madhe të policisë, të cilët shpërndanë dhunshëm protestuesit dhe arrestuan dhjetëra prej tyre.

Image
Policia ruse ka arrestuar qindra qytetarë që protestuan kundër pushtimit të Ukrainës.

 

Gjatë ditëve të fundit, janë arrestuar qindra protestues.

Vala e re e protestave erdhi pasi kritiku Kremlinit, Alexei Navalny, nga burgu bëri thirrje për mitingje të përditshme kundër sulmit ushtarak të Rusisë në Ukrainë.

India mohon raportet ruse se studentët indianë mbahen peng

Qeveria indiane ka mohuar raportet ruse se studentët indianë mbahen peng në Ukrainë.

Rusia kishte thënë se studentët po përdoreshin nga forcat e armatosura ukrainase si “mburojë njerëzore” dhe po përpiqeshin “në çdo mënyrë t’i pengonin ata të largoheshin për në territorin rus”.

Megjithatë, në një deklaratë të lëshuar të enjten, ministria e jashtme e Indisë tha se nuk ka marrë asnjë ankesë se ndonjë student i Indisë është marrë peng në Ukrainë.

Mijëra studentë indianë besohet se janë ende të bllokuar në Kharkiv.

India ka shtuar përpjekjet për evakuim, por po përballet me pengesa logjistike për të kthyer qytetarët e saj në shtëpi.

***

Një zyrtar në qytetin Izium, dy orë në juglindje të Kharkivit, ka raportuar se tetë civilë, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë nga sulmet ajrore.

Nënkryetari i bashkisë, Volodymyr Matsokin, tha se qendra e qytetit pësoi dëme të konsiderueshme dhe se disa policë u plagosën, kur u sulmua një ndërtesë qeveritare.

Më herët, Matsokin shkroi në faqen e tij në Facebook se civilët vdiqën kur një predhë goditi banesën e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat