Inteligjenca britanike: Kolona e gjatë ruse ka ngecur, po pëson humbje të vazhdueshme afër Kievit

Evropë

Inteligjenca britanike: Kolona e gjatë ruse ka ngecur, po pëson humbje të vazhdueshme afër Kievit

Më: 10 mars 2022 Në ora: 07:56
Kolona ruse

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar sapo ka publikuar raportin e saj më të fundit të inteligjencës mbi situatën në Ukrainë, ku thuhet se kolona ushtarake ruse në veriperëndim të Kievit s’ka bërë progres dhe është duke përjetuar humbje të vazhdueshme nga forcat e armatosura të Ukrainës, shkruan The Guardian.

Ministria tha se ka pasur një “ulje të dukshme në aktivitetin e përgjithshëm ajror rus” mbi Ukrainë në ditët e fundit, duke vënë në dukje se ka të ngjarë për shkak të “efektshmërisë dhe qëndrueshmërisë së papritur” të forcave të mbrojtjes ajrore ukrainase.

Raporti gjithashtu vë në dukje se kolona e madhe ruse në veriperëndim të Kievit ka “bërë pak përparim në më shumë se një javë” dhe po pëson “humbje të vazhdueshme” në duart e forcave të armatosura ukrainase.

“Me rritjen e viktimave, Putini do të detyrohet të tërheqë forcat e armatosura ruse nga vendet tjera për të zëvendësuar humbjet”, shton raporti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat