Baza në Nish, qendër spiunazhi e Moskës? Media gjermane tregon pse Serbia nuk largohet nga Rusia

Evropë

Baza në Nish, qendër spiunazhi e Moskës? Media gjermane tregon pse Serbia nuk largohet nga Rusia

Nga: M.L. Më: 10 mars 2022 Në ora: 08:50
Rezistencë e rrallë: spërkatësit në Beograd fjalës “vëlla” i kanë shtuar “vrasës”.

Presidenti i Serbisë Vuçiq po punon sistematikisht drejt një qëndrimi pozitiv ndaj Rusisë së Putinit. Ministri rus i Mbrojtjes Shoigu ka lidhje të ngushta me vendin, shkruan media gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, F.A.Z transmeton “Bota sot”.

Këtë të enjte, Ministrja e Jashtme e Gjermanisë Annalena Baerbock do të nisë një udhëtim tre-ditor në Evropën Juglindore, i cili synon kryesisht të demonstrojë praninë. Sinjali është: Evropa po vëzhgon me vëmendje rajonin dhe do të reagojë me vendosmëri ndaj një krize. Në sfond është frika se Rusia mund të përpiqet të destabilizojë rajonin si një lloj manovre diversioni.

Baerbock fillimisht do të zhvillojë bisedime në Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë të enjten, dhe më pas në Beograd të premten. Bisedimet do të përfundojnë të shtunën në kryeqytetin moldav, Kishinau, ku qeveria ka mbështetur financiarisht murin për shkak të numrit të madh të refugjatëve nga Ukraina.

Pjesa më e vështirë e udhëtimit është ndoshta ajo në Beograd dhe indirekt fillimi në Sarajevë. Serbia dhe Republika Serbe e Bosnjës, e cila i përket Bosnjës, janë të vetmet shtete ose pjesë të Evropës jashtë sferës së ndikimit të Putinit, ku ka simpati për luftën e Putinit kundër Ukrainës në një pjesë të konsiderueshme të popullsisë dhe në media.

Milorad Dodik, presidenti i serbëve të Bosnjës, tha së fundi në një intervistë për F.A.Z. (edhe pse u krye disa ditë para sulmit rus) se ai ishte i "nderuar" që kishte marrëdhënie të mira me Putinin. Fotot e një demonstrate me mijëra pjesëmarrës në Beograd, të cilët marshuan nëpër qytet me flamuj rusë, fotografi të Putinit dhe shenja Z, bënë xhiron e botës. Një demonstratë e ngjashme e madhe ditë më vonë kundër politikës së luftës së Rusisë mori më pak vëmendje jashtë vendit. Raportet e vullnetarëve serbë që duan ose tashmë luftojnë për Kremlinin në Ukrainë, megjithëse ka të ngjarë të jenë të sakta, janë më shumë një fenomen mbulimi mediatik sesa një faktor numerikisht i rëndësishëm në pamjet e gjakut të Putinit.

Mediat e kanë kthyer Putinin në një ikonë

Image
Një portret i Putinit në një tubim nacionalist serb të premten e kaluar në Beograd

Gjendja bazë e lidhjeve sllavo-ortodokse me Rusinë, e cila daton të paktën në fillim të shekullit të 19-të, është ushqyer dhe përforcuar sistematikisht në Serbi për rreth dhjetë vjet nga mediat që i përkasin sistemit të sundimit të Presidentit Aleksandër Vuçiq. Transmetuesit, gazetat dhe portalet që bashkëpunojnë ngushtë dhe subvencionohen nga qeveria e kanë kthyer Putinin në një ikonë. Ata që e kanë ndjekur këtë ndër vite vështirë se mund të habiteshin kur një tabloid i Beogradit i drejtuar nga miku personal i Vuçiqit dha lajmin në ditën e parë të luftës së fundit ruse me titullin: "Ukraina ka sulmuar Rusinë!". Që atëherë është raportuar kryesisht në një kuptim të ngjashëm.

Dihet pak jashtë vendit se Rusia ka pasur një bazë operacionesh në Serbi për më shumë se dhjetë vjet: e ashtuquajtura "Qendra Humanitare Ruso-Serbe" në qytetin jugor serb të Nishit, e vendosur pikërisht pranë aeroportit lokal. Masat e kontrollit të fatkeqësive janë koordinuar zyrtarisht atje që nga viti 2012, për shembull në rast zjarri në pyje, tërmete ose përmbytje. Në fakt, qendra është shfaqur vazhdimisht duke ofruar ndihmë të shpejtë në rast fatkeqësish natyrore.

Natyrisht, perceptimi ka të bëjë edhe me faktin se mediat e Vuçiqit bëjnë të pamundurën për të promovuar projeksionin e "fuqisë së butë" ruse në Serbi. Ndihma ruse raportohet në faqet e para dhe në fillim të lajmeve të mbrëmjes, ndërsa masat shumë më të gjera të BE-së ose mbahen të fshehta ose përmenden vetëm kalimthi. Ende nuk është konfirmuar dyshimi se baza në Nish i shërben Moskës edhe si qendër spiunazhi apo si bërthamë e një baze ushtarake të ardhshme. Nuk është për t'u habitur që gazetarët të cilëve iu dha akses pas regjistrimit ishin në gjendje të zbulonin vetëm makina zjarrfikëse, tenda dhe pajisje të ngjashme në vend, por jo infrastrukturën ushtarake.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat