“Oligarkët rus bëjnë garë se kush parkon më shumë makina luksoze”, pushimet e shfrenuara të Putin në Spanjë

Evropë

“Oligarkët rus bëjnë garë se kush parkon më shumë makina luksoze”, pushimet e shfrenuara të Putin në Spanjë

Më: 11 mars 2022 Në ora: 20:49
Vladimir Putin

Mjaft e çuditshme, presidentët që pushtojnë vendet gjithashtu pushojnë dhe shijojnë periudhat e tyre të pushimeve.

Nëse vëmë në punë imagjinatën kolektive, bëhet e vështirë për ne të imagjinojmë Vladimir Putin duke shprehur një emocion që nuk është seriozitet apo zemërim. Epo, habi, sepse ato momente lumturie ekzistojnë edhe në jetën e liderit të Kremlinit.

Siç e dimë tashmë, presidenti rus është përfshirë në konflikte të ndryshme ndërkombëtare për më shumë se dy dekada. Rrethana të vështira (shpesh të shkaktuara nga ai vetë) që e kanë detyruar të tërhiqet herë pas here nga pallatet dhe parlamentet, të pushojë në vende ekskluzive.

Ajo që askush nuk e priste apo ndoshta nuk e di sot është se, ashtu si turistët tanë të huaj edhe Vladimir Putin është adhurues i plazheve spanjolle, raporton Marca.

Plazhet e preferuara? Ato të Alteas, në Costa Blanca .

“Altea Hills”, urbanizimi i preferuar i Putinit

Ky urbanizim i vendosur 51 kilometra nga Alicante, konkretisht në Sierra de Bernia, ka qenë destinacioni i pushimeve të përsëritura të presidentit rus vitet e fundit. Një parajsë pushimi ku edhe oligarkë dhe milionerë të tjerë rusë kanë vendosur të banojnë gjatë mandatit të Putinit.

I vendosur në një mjedis të privilegjuar, me pamje nga plazhet Albiri, dhe i përbërë nga shtëpi të bardha, midis shpateve dhe rrugëve me kalldrëm, “Altea Hills” është jo vetëm preferenca e aristokracisë ruse, por gjithashtu pret vizitën e mijëra bashkatdhetarët e tij.

Çmimi i vilës luksoze të Putinit

Natyrisht, një lider politik botëror duhet të çlodhet, por nëse është në shtëpinë më luksoze, aq më mirë. Në rastin e “Altea Hills”, çmimi i shtëpive të tyre varion nga dy deri në tre milionë euro.

Shifra të tepruara duke pasur parasysh se pjesa tjetër e apartamenteve në qytet janë rreth 200,000 euro. Duke iu rikthyer shfaqjeve, një tjetër detaj që komentojnë burime pranë “Altea Hills” është se si Putini ashtu edhe pjesa tjetër e të pasurve shpesh konkurrojnë për të parë se kush mund të parkojë më shumë makina luksoze në garazhin e tyre.

Image
Plazhet e preferuara të Putinit
Image
Plazhet e preferuara të Putinit
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat