“Është lojë”/ Ish këshilltari i Zelenskyt zbulon se çfarë fshihet pas tërheqjes së rusëve nga Kievi

Evropë

“Është lojë”/ Ish këshilltari i Zelenskyt zbulon se çfarë fshihet pas tërheqjes së rusëve nga Kievi

Nga: G.B Më: 30 mars 2022 Në ora: 11:07
Ukrainë

Oleksander Danylyuk, një ish-këshilltar për sigurinë kombëtare të Ukrainës i Presidentit Volodymyr Zelensky, thotë se ai nuk beson premtimin e Rusisë për të reduktuar operacionet ushtarake rreth Kievit dhe Chernihiv.

Ai thotë se zhurma e granatimeve këtë mëngjes ka konfirmuar frikën e tij, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Ndërsa nuk ka përshkallëzim dhe disa trupa janë larguar nga Kievi, "ky është vetëm rigrupim", thotë ai.

Rusia tashmë e ka ripërqendruar fushatën e saj në rajonet lindore të Ukrainës pasi pësoi një sërë pengesash në veri të kryeqytetit.

Danylyuk beson se Rusia do të bëjë të gjitha përpjekjet e saj për të marrë Donetsk dhe Luhansk, në lindje, pasi Vladimir Putin duhet të tregojë një fitore.

Por ai thotë se Rusia "nuk do ta lehtësojë ndërhyrjen e tyre" në Kiev dhe Chernihiv - "këto janë vetëm fjalë".

Ai thotë se Rusia ka propozuar de-përshkallëzimin për zonat, por thotë se këtu trupat ukrainase tashmë po avanconin një rimarrje të territoreve.

"Pra, tani nëse ne thjesht vazhdojmë të çlirojmë qytete pranë Kievit, Rusia do të na akuzojë se po punojmë kundër de-përshkallëzimit," thotë ai.

"Si gjithmonë ka lojëra ushtarake dhe diplomatike të KGB-së të gjitha të kombinuara, kjo është vetëm një lojë," shton ai./Bota sot/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat