Gjermania thotë se pranimi i Ukrainës në BE mund të jetë më i shpejtë se sa pritej

Evropë

Gjermania thotë se pranimi i Ukrainës në BE mund të jetë më i shpejtë se sa pritej

Më: 19 maj 2022 Në ora: 09:37
Olaf Scholz

Pranimi i Ukrainës në Bashkimin Evropian (BE) nuk është "çështje muajsh apo disa vitesh", ka thënë kancelari gjermane, duke treguar se ajo mund të anëtarësohet në bashkim shumë më shpejt.

Duke folur në parlamentin gjerman, Olaf Scholz tha se BE duhet të fillojë "përgatitjen e një fondi solidariteti" për të ndihmuar rindërtimin në Ukrainë pas luftës.

Duke folur për NATO-n, ai shtoi se Gjermania nuk do të bëjë asgjë për ta kthyer atë në një "palë konflikti".

Komentet e tij vijnë pasi Finlanda dhe Suedia nisën ofertat për të hyrë në aleancën ushtarake, të cilat janë kundërshtuar nga Turqia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat