Belgjika shteti i parë që vendos karantinën 3-javore për të infektuarit nga lija e majmunëve

Evropë

Belgjika shteti i parë që vendos karantinën 3-javore për të infektuarit nga lija e majmunëve

Më: 22 maj 2022 Në ora: 15:17
Foto ilustrim

Belgjika bëhet vendi i parë që vendos karantinën e detyrueshme 21 ditë për rastet me linë e majmunëve me 14 shtete që kanë konfirmuar rastet e para me këtë virus.

Të infektuarit me këtë virus duhet të izolohen për tre javë, thanë autoritetet shëndetësore belge pas identifikimit të tre rasteve të para në vend.

Në të njëjtën kohë, New York-u ka rikthyer masën e mbajtjes së maskës pas zbulimit të rastit të parë me linë e majmunëve në qytet.

Departamenti i Shëndetësisë ka këshilluar qytetarët të mbajnë maska për t’u mbrojtur nga virusi i ri, COVID dhe gripi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat