Eurodeputetët votojnë pro statusit kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë

Evropë

Eurodeputetët votojnë pro statusit kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 12:21
Eurodeputetët

Nga 588 eurodeputetë që kanë marrë pjesë në votim, 529 kanë votuar pro rezolutës së PE-së për dhënien e statusit kandidat për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

Eurodeputetët kanë shprehur përkrahje dërmuese që BE-ja t’i japë statusin kandidat tri shteteve të Evropës Lindore.

45 europarlamentarë kanë votuar kundër dhe 14 kanë abstenuar.

Image
Votat

Samiti po vazhdon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat