​Kryeministri bullgar hedh poshtë akuzat për "dërgim armësh në Ukrainë", diskuton kabinetin e ardhshëm

Evropë

​Kryeministri bullgar hedh poshtë akuzat për "dërgim armësh në Ukrainë", diskuton kabinetin e ardhshëm

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 15:38
Kiril Petkov

Bullgaria nuk ka eksportuar asnjë armë direkt në Ukrainë, u tha gazetarëve të dielën kryeministri Kiril Petkov. Ai vuri në dukje se qeveria i përmbahet rreptësishtë rezolutës përkatëse të Asamblesë Kombëtare.

"Ne kemi eksportuar tek disa partnerë tradicionalë, vende të Bashkimit Evropian, por nuk ka pasur asnjë transferim të drejtpërdrejtë Bullgari-Ukrainë," tha Petkov.

Duke diskutuar ndryshimin e pritshëm të qeverisë pas votimit të suksesshëm të mosbesimit ndaj kabinetit të tij më 22 qershor, Petkov tha se përbërja e kabinetit do të mbetet e pandryshuar për momentin. “Ne të gjithë jemi një ekip shumë i lidhur ngushtë dhe do të vazhdojmë në të njëjtin format.

“Nuk dua të flas për ministra individualë derisa të marrim mbështetje nga deputetët e pavarur”, tha ai.

Petkov vazhdoi duke theksuar: "Ne kemi thënë qartë se ka disa njerëz me të cilët nuk do të negocionim. Këta janë Bojko Borisov, zoti Peevski dhe Lëvizja për të Drejta dhe Liri, Kostadin Kostadinov dhe Slavi Trifonov. Siç po e shohim, Toshko Yordanov nuk mund të bëjë asnjë hap apo deklaratë pa lejen e Slavi Trifonovit, mjerisht nuk mund të negociojmë as me të, por jemi të gatshëm të bisedojmë me të gjithë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat