22 kg rërë dhe guaca të vjedhura gjenden në çantat e turistëve në plazhin e njohur

Evropë

22 kg rërë dhe guaca të vjedhura gjenden në çantat e turistëve në plazhin e njohur

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 12:43
Turistët që u larguan nga aeroporti Riviera del Corallo ishin rumunë, polakë, suedezë, spanjollë, serbë dhe italianë

Zyrtarët italianë të doganës gjetën 22 kilogramë rërë dhe guaca të vjedhura nga Sardenja në çanta të turistëve, mes aktivitetit të vazhdueshëm nga hajdutët e suvenireve nga ishulli italian, raporton ANSA.

Oficerët e doganave dhe rojet e sigurisë që punonin në aeroportin e Alghero gjetën 10 kilogramë rërë, shtatë kilogramë zhavorr dhe pesë guaca të marra nga plazhet ikonë në veri të ishullit midis 15 dhe 30 korrikut.

Turistët që u larguan nga aeroporti Riviera del Corallo ishin rumunë, polakë, suedezë, spanjollë, serbë dhe italianë, thanë zyrtarët.

Janë vendosur gjoba nga 500 deri në 3000 euro, si dhe konfiskimi i rërës së marrë në mënyrë të paligjshme dhe materialeve të tjera bregdetare.

Çdo verë, tonelata rërë plaçkiten nga plazhet e Sardenjës, pavarësisht se është e paligjshme që nga viti 2017.

Gjobat variojnë nga 500 deri në 3000 euro, ndërsa ata që kapen duke tentuar të largohen nga ishulli me sasi të konsiderueshme përballen me burg.

Në pjesën më të madhe, fajtorët janë turistët e huaj që e marrin rërën e Sardenjës në shtëpi si kujtim, për ta përdorur në rezervuarët e tyre të peshkut ose për ta shitur në internet.

Ambientalistët në Itali kanë frikë se heqja e rërës mund të çojë në zvogëlimin e plazheve, veçanërisht të atyre si Sinis, i cili përmban rërë me ngjyrë të bardhë dhe rozë që prodhohet nga erozioni i shkëmbinjve.

Ndër rërat më të lakmuar në Sardenjë janë ato që gjenden në Budelli, një ishull i pabanuar në bregun verior që është i famshëm për Spiaggia Rosa, plazhi i saj me rërë rozë. Përpara se vizitorët të ndaloheshin nga plazhi në mesin e viteve 1990, vjedhja e rërës ishte një dukuri e rregullt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat