“Krim i paralajmëruar”- Masakra me 11 viktima në Mal të Zi ngjall frikë për hakmarrje

Evropë

“Krim i paralajmëruar”- Masakra me 11 viktima në Mal të Zi ngjall frikë për hakmarrje

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 08:23
Vuk Boriloviç

Një masakër me 11 viktima e ndodhur dy ditë më parë ka tronditur Malin e Zi. Vuk Boriloviç, 34-vjeç për arsye ende të paqarta vrau fillimisht një nënë me dy fëmijë që jetonin në një banesë të tij me qira dhe telefonoi kryefamiljarin duke i thënë atij se i kishte vrarë familjarët e tij.

Më pas ai vrau dhe shtatë persona ndërsa la të plagosur disa të tjerë. Të gjitha viktimat e këtij sulmi kishin lidhje familjare dhe farefisnore dhe tashmë ekziston frika e një hakmarrje të mundshme ndaj familjarëve të 34-vjeçarit.

Sipas dëshmitarëve, banorë të zonës, autori dukej një person familjar dhe paqësor. Mirëpo askush nuk kishte thënë asnjëherë fjalë të mira për të.

“Ky është një krim i tmerrshëm që i gjithë komuniteti dështoi ta parandalojë. Njerëzit rreth tij duhet të vinin re se ai kishte çrregullime mendore. Kushdo që merret me psikologji e di shumë mirë se askush nuk zgjohet një ditë në mëngjes dhe vendos të vrarë 10 persona”, tha Vlado Dobrosavljević, një analist dhe konsulent politik në Malin e Zi.

Ai thotë se familjarët e autorit injoruan shenjat e tij për të mos u kthyer në turp në komunitet. Ai shton se Çetinja ka shumë pak banorë dhe të gjithë e njohin njëri tjetrin. Kështu sipas tij ata i shmangen përcaktimeve të çrregullimeve mendore që të mund të shfaqen te dikush, aq më tepër te të afërmit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat