​Eksperti i turizmit bullgar parasheh 50% më shumë turistë të huaj këtë verë

Evropë

​Eksperti i turizmit bullgar parasheh 50% më shumë turistë të huaj këtë verë

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 17:52
Rumen Draganov

Numri i turistëve të huaj në Bullgari këtë sezon veror pritet të jetë 50% më i madh në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kjo sipas një parashikimi të Rumen Draganov, drejtor i Institutit të Analizës dhe Vlerësimit në Turizëm (IAAT). "Ne nuk kemi arritur ende nivelet rekord nga viti 2019, kur korriku dhe gushti patën secili mbi 2 milionë turistë të huaj. Kjo do të thotë se vetëm në vitin 2024, Bullgaria do të jetë në gjendje të kthehet në nivelet e mëparshme të verës në të gjithë vendin", tha Draganov për BTA.

Numri i bullgarëve që vizitojnë bregdetet e vendit pritet të jetë rreth 27% më i lartë. Të ardhurat e pritshme nga turizmi do të jenë 7% deri në 11% më të larta krahasuar me sezonin e kaluar veror, kryesisht për shkak të çmimeve më të larta. Në vitin 2019, numri i përgjithshëm i turistëve të huaj ishte 12.5 milionë, ndërsa këtë vit numri do të jetë rreth 10 milionë.

Një nga arsyet kryesore për këto norma pozitive është rivendosja e programeve të kartës, ku shumë nga linjat e rregullta drejt Detit të Zi bëhen më të shpeshta. Rritje e vizitave të të huajve raportohet edhe në hotelet që ofrojnë shërbime spa dhe Wellness. Më shumë bullgarë po vizitojnë vendin dhe veçanërisht bregun e Detit të Zi, që është një trend në dy vitet e fundit, tha Draganov.

Sipas Draganov, parashikimet se çmimet më të larta të energjisë do t'i bëjnë pushimet në bregun e Detit të Zi këtë verë 25 deri në 30% më të shtrenjta, nuk u realizuan. Pushimet sot janë nga 7 deri në 11% më të shtrenjta. “Nëse verën e kaluar ishe mirë me 100 leva në xhep, këtë vit do të të duhen 111 leva”, komentoi drejtori i IAAT.

Kuponët e ushqimit, pavarësisht se është diçka relativisht e re në industrinë e turizmit, po bëhen gjithnjë e më të zakonshëm si një mënyrë pagese e pranuar, veçanërisht në hotelet që ofrojnë shërbime spa dhe Wellness./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat